Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Weganizm coraz bardziej popularny. Co mają do tego celebryci?

Weganizm coraz bardziej popularny. Co mają do tego celebryci?

Moby, Joaquin Phoenix, Billie Eilish, Stevie Wonder, Lewis Hamilton, Novak Djoković, Pamela Anderson, Natalie Portman, Lizzo, Brian May. To nazwiska znane każdemu z nas. Co łączy te sławne osoby? Roślinna dieta, którą nie tylko stosują na co dzień, ale też chętnie promują.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Siła wpływu celebrytów

Jeszcze parę lat temu dieta wegańska nie była tematem ożywionych dyskusji w mediach. Teraz trafiła na pierwsze strony gazet i jest chętnie komentowana we wpisach w mediach społecznościowych. Jaka w tym zasługa celebrytów? Odpowiedzi na to pytanie szukała badaczka akademicka Julie Doyle. Przeprowadziła badania dotyczące wpływu znanych osób na promocję weganizmu. Swoje wnioski przedstawiła w publikacji  “Wegańscy celebryci i styl życia etycznej konsumpcji”. Badaczka przeanalizowała działania kampanii edukacyjnej na temat weganizmu, której autorkami były hollywoodzka aktorka Alicia Silverstone i prowadząca programy telewizyjne Ellen DeGeneres. Co wynika z jej analizy?

Okazuje się, że weganizm jest przedstawiany jako dieta i styl życia, które stawiają na pierwszym miejscu troskę, współczucie i życzliwości wobec ludzi, zwierząt i środowiska. Jednak etyka weganizmu w wydaniu celebrytów jest bardziej rynkowa, a tym samym komercyjna. To zestaw pomysłów i praktyk związanych ze stylem życia, gdzie indywidualnym wyborem jest bycie zdrowym, szczęśliwym i życzliwym – czytamy w publikacji.

Poznaj pełną treść badania. 

Dla dobra planety 

Julie Doyle, powiedziała, że ​​​dzięki celebrytom weganizm przestaje być napiętnowaną praktyką, a staje się stylem życia w głównym nurcie. Podkreśliła, że to może mieć dobry wpływ na planetę.

Gwiazdy mogą działać jako ważni pośrednicy, aby pomóc w komunikowaniu zmian klimatycznych w przystępny sposób.  Żywność jest jednym z takich obszarów, w których celebryci mogą pomóc powiązać wpływ zmian klimatycznych z naszymi nawykami konsumpcyjnymi. Produkcja i konsumpcja mięsa i nabiału jest jednym z największych czynników przyczyniających się do emisji gazów cieplarnianych cytuje Julie Doyle serwis plantbasednews.com.

To wszystko potwierdza, że udostępnianie prowegańskich treści w mediach tradycyjnych i społecznościowych może pomóc w normalizacji weganizmu jako stylu życia. Dzięki temu szersze grono będzie miało okazję poznać nowe pomysły dotyczące jedzenia i konsumpcji.

Celebrytka celebruje weganizm

Kluczową rolę w popularyzowaniu weganizmu odgrywa Melissa Viviane Jefferson znana jako Lizzo. Amerykańska piosenkarka, tekściarka, raperka i aktorka. Trzykrotna zdobywczyni nagrody Grammy. Lizzo nie je mięsa od ponad dekady, a w czerwcu 2020 roku przeszła na weganizm. W Stanach Zjednoczonych jest jedną z najbardziej wpływowych osób w promowaniu pozytywnego podejścia do ciała i równości rasowej. Często publicznie wypowiada się na temat roślinnej diety oraz dzieli przepisami na dania wegańskie z obserwującymi jej konta w mediach społecznościowych. Jej profil na Instagramie obserwuje 12 mln osób, a na TikTok-u 21 mln. Wśród składników, których używa do przygotowywania roślinnych dań, są m.in.: tofu, płatki drożdżowe, bezmleczne sery.

Posłuchaj, co na temat weganizmu mówi Moby.

Źródło: totallyveganbuzz.com, researchgate.net, plantbasednews.org, veganfoodandliving.com, vkind.com

fot. główne – andrew welch/Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.