Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Chiny zwiększają swoją przewagę w sektorze wiatrowym nad USA

Chiny zwiększają swoją przewagę w sektorze wiatrowym nad USA

W zeszłym roku Chiny zainstalowały trzy razy więcej nowych mocy wiatrowych niż USA. W ten sposób  kraj kontynuuje swój bardzo szybki wzrost w sektorze OZE, który ma umożliwić redukcję emisji gazów cieplarnianych w Państwie Środka.

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Chiny są liderem nie tylko w fotowoltaice, ale także jeśli chodzi o elektrownia wiatrowe. Łączna moc zainstalowanych systemów wiatrowych w tym kraju wynosi 23,3 GW. USA, będące na drugim miejscu, zainstalowanych mocy ma 8,2 GW. Dane te zaprezentowano w opublikowanym w miniony piątek raporcie Światowej Rady Energii Wiatrowej (GWEC). Całkowity potencjał wiatrowych na świecie wynosi, jak czytamy w raporcie, 487 GW, z czego w roku 2016 zainstalowano niemalże 55 GW.

Mimo faktu, że Chiny instalują tak dużo nowych mocy OZE ich elektrownie wiatrowe nie zawsze są tak samo wydajne jak w innych krajach. Jest to wynikiem słabego stanu sieci przesyłowej. Mimo ponad dwukrotnie większej ilości zainstalowanej mocy w zeszłym roku Chiny wyprodukowały z wiatru jedynie 241 TWh. Dla porównania w USA w tym samym czasie wiatraki wygenerowały 224 TWh prądu elektrycznego.

Zapotrzebowanie Chińczyków na energię elektryczną rośnie, ale sieć nie jest w stanie za nim nadążyć, tak jak i za zwiększającą się mocą instalacji wiatrowych; spodziewamy się jednak, że rynek zacznie ponownie rosnąć w roku 2017 – podsumowuje Steve Sawyer, sekretarz generalny GWEC.

Jak wynika z Chińskich danych około 47% prądu wyprodukowanego w zeszłym roku z elektrowni wiatrowych w zeszłym roku najzwyczajniej się zmarnowało. Około 17% spośród wszystkich wiatraków w zeszłym roku w ogóle nie wygenerowało żadnego prądu.

Na koniec zeszłego roku łączna ilość zainstalowanych mocy wiatrowych w Chinach wyniosła 169 GW. Dla porównania w USA zainstalowane jest 82 GW, 50 GW w Niemczech i 29 GW w Indiach, zamykających listę największych producentów prądu z tego OZE.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.