1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Columbus i EDP zbudują farmy fotowoltaiczne za setki milionów

Columbus i EDP zbudują farmy fotowoltaiczne za setki milionów

Columbus i EDP zbudują farmy fotowoltaiczne za setki milionów

Columbus Energy i EDP Energia Polska rozpoczęły dziś współpracę, która będzie polegać na budowie farm fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej do 61 MW. Łączna wartość tych inwestycji to nawet 250 mln zł.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Columbus łączy siły z EDP Energia Polska

Podpisana dziś (28 maja) umowa oznacza rozpoczęcie współpracy między 21 spółkami zależnymi z Grupy Columbus Energy a EDP Energia Polska Sp. z o.o. Dokument dotyczy prac budowlanych przy realizacji projektów farm fotowoltaicznych należących do Grupy Columbus. EDP Energia Polska zrealizuje budowę projektów samodzielnie lub wspólnie z Columbus. Łączna moc zainstalowana farm ma wynosić do 61 MW.

– Zawarcie współpracy z takim gigantem światowego rynku energetycznego jak EDP Group jest dla nas wielkim wyróżnieniem. Będziemy pracować z profesjonalistami rynku farm fotowoltaicznych, co niewątpliwie przełoży się na najwyższą jakość realizowanych projektów, a w efekcie na ich wartość rynkową. Dzięki tej transakcji Columbus znacząco zmieni też status projektów w swoim portfolio – po zrealizowaniu wspomnianych projektów, na koniec 2025 roku będziemy posiadali ok. 100 MW wybudowanych i działających farm – komentuje Dariusz Kowalczyk-Tomerski, wiceprezes Columbus Energy S.A.

61 MW farm PV do połowy 2025 roku

Przyjęty w ramach umowy harmonogram zakłada zakończenie całości prac do drugiego kwartału 2025 roku. Zarząd Columbus wskazuje, iż po wybudowaniu i uruchomieniu tych projektów podejmie działania zmierzające do ich sprzedaży, bądź do zmiany konstrukcji ich finansowania na project finance. Po wybudowaniu i elektryfikacji wartość omawianych farm fotowoltaicznych wyniesie ok. 250 mln zł.

EDP Energia Polska Sp. z o.o. należy do EDP Group – międzynarodowej grupy energetycznej, dostarczającej energię elektryczną i gaz do ponad 9 milionów klientów. Grupa EDP działa na 29 rynkach, na 3 kontynentach. W ciągu czterech dekad działalności Grupa zbudowała znaczącą pozycję na światowym rynku energii. Obecnie jest czwartą co do wielkości firmą produkującą energię wiatrową na świecie, a 75% wytwarzanej przez nią energii pochodzi ze źródeł odnawialnych.

– Czytaj także: Columbus Energy z instalacjami PV dla TS Wisła Kraków

Źródło: informacja prasowa – Columbus Energy

Fot. Canva (schwartstock), Columbus Energy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.