Czyste Powietrze: pierwsze umowy już podpisane

Pierwsze umowy w ramach programu Czyste Powietrze zostały już podpisane z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Środki w wysokości 178 tys. złotych zostaną przeznaczone na wymianę przestarzałego kotła na ekologiczne źródło ciepła, np. na montaż pompy ciepła, kotła gazowego lub na biomasę.

Z WFOŚiGW w Gdańsku umowy podpisało 17 beneficjentów. Jak podkreśla prezes funduszu, Maciej Kazienko: „Są to pierwsze umowy w ramach programu priorytetowego, zatem przechodzimy do historii. A wszystko to w trosce o czyste powietrze naszego miasta, regionu i kraju”.

Jednocześnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że od 1 stycznia 2019 roku tymczasowo wstrzymany został nabór wniosków w ramach Czystego Powietrza. Według NFOŚiGW jest to sytuacja przejściowa i wiąże się z aktualizacją programu oraz dostosowaniem systemów informatycznych do zmian prawnych, czyli nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nabór wniosków ma zostać wznowiony niezwłocznie po wdrożeniu aktualizacji.

Przypominamy, że celem rządowego programu Czyste Powietrze jest znaczne ograniczenie emisji pyłów i szkodliwych substancji z domów jednorodzinnych, w których niejednokrotnie korzysta się z przestarzałych źródeł ciepła i złej jakości paliwa lub niska jest efektywność energetyczna budynków. Budżet całego programu to 103 mld złotych.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.