Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

“Czyste Powietrze” – złożono wnioski na 2 miliardy złotych, do realizacji przekazano połowę

“Czyste Powietrze” – złożono wnioski na 2 miliardy złotych, do realizacji przekazano połowę

„Program Czyste Powietrze będzie przyspieszał” – oznajmił szef resortu środowiska, Henryk Kowalczyk, podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Minister także optymistycznie prognozuje, że w ciągu dekady problem polskiego smogu zostanie rozwiązany. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Minął już rok od uruchomienia programu dofinansowania do termomodernizacji domów “Czyste Powietrze”. Według najnowszych statystyk złożono około 90 000 wniosków na łączną kwotę 2 miliardów złotych. Uchwał – zatwierdzających przyznanie dofinansowania w wojewódzkich siedzibach funduszy ochrony środowiska – podjęto ponad 55 tysięcy, co przekłada się na ponad miliard złotych.

Biorąc pod uwagę całkowity budżet programu w wysokości 103 miliardów, krytycy powątpiewają w sukces tej inicjatywy. Należy pamiętać, że “Czyste Powietrze” ma zostać zakończone w 2029 roku. Minister Środowiska, Henryk Kowalczyk jest jednak dobrej myśli. Przewiduje, że dzięki programowi, blisko 80% wszystkich domów jednorodzinnych w Polsce skorzysta z dotacji i zmieni swoje instalacje grzewcze z węglowych, na bardziej ekologiczne i czystsze. W minionym tygodniu, na stronie NFOŚiGW pojawiły się oficjalne komunikaty od banków komercyjnych, które wyraziły zainteresowanie współpracą oraz udzielaniem pożyczek w ramach “Czystego Powietrza”. Jest to jeden z ważniejszych punktów, mających usprawnić system dotacji. Zainteresowanie wyraziły: Związek Banków Polskich (ZBP), Alior Bank, BNP Paribas, Krajowy Związek Banków Spółdzielczych, Spółdzielcza Grupa Bankowa, a także Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i BOŚ Bank.

Dzięki programowi uda się ograniczyć emisję szkodliwych pyłów do atmosfery o setki tysięcy ton – zaznacza minister.

W ciągu pierwszych 6 miesięcy działania programu, złożono 38,5 tysiąca wniosków. Zaakceptowano wtedy zaledwie niecałą 1/6 tej liczby. W kolejnym półroczu liczba złożonych wniosków wynosiła około 50 000. Z kolei liczba uchwał o przyznaniu pomocy skoczyła do 49 000.

Problemy programu Czyste Powietrze

Do czerwca 2019 roku, w składanych wnioskach tylko 1/4 z nich uwzględniała pomoc w formie pożyczki. Jednak w późniejszym czasie, 60% potencjalnych beneficjentów ostatecznie rezygnowało z takiej pomocy. Problemem okazywała się weryfikacja zdolności kredytowej. Sam system przyznawania pożyczek i zarządzania nimi przez wojewódzkie FOŚiGW jest niezadowalający. Wśród krytyków znajdują się także organizacje pozarządowe oraz Bank Światowy.

Część aktywistów zauważa też niezgodność programu z prawem unijnym, według którego finansowanie ze środków publicznych powinno dotyczyć tylko wymiany pieców dwóch najwyższych klas efektywności energetycznej (A, A+). “Czyste Powietrze” bierze również pod uwagę kotły klasy B.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.