Darmowy wynajem kajaków? Tak, ale pod warunkiem zebrania śmieci

W Kopenhadze powstała wypożyczalnia kajaków, w której darmowe wypożyczenie odbywa się pod warunkiem zebrania śmieci z wody. Jest to wynik duńskiej inicjatywy o nazwie GreenKayak. Pomysł przejęto również w Niemczech, Irlandii i Norwegii.

GreenKayak to organizacja pozarządowa będąca inicjatywą środowiskową mająca na celu zmniejszenie ilości odpadów w lokalnym i globalnym środowisku wodnym. Powstała, gdy jej pomysłodawcy, jedząc pizze na nabrzeżu zatoki w Kopenhadze, zauważyli pływające po wodzie śmieci. Postanowili rozwiązać ten problem i połączyć przyjemne z pożytecznym. Wpadli na pomysł darmowego wynajęcia kajaków pod warunkiem zbierania śmieci z wody do zamontowanego w nim kosza. W Danii inicjatywa została tak pozytywnie przyjęta, że w jej wyniku udało się zebrać 3 tony śmieci.

Jak podaje sama organizacja GreenKayak, aktualnie całkowita ilość zebranych śmieci stanowi 11 ton. Kolejnymi miastami, które przejęły inicjatywę po Kopenhadze to Bergen, Dublin i Hamburg. Łącznie będzie można w nich wypożyczyć 50 kajaków i liczba ta będzie sukcesywnie rosnąć.

GreenKayak jest stabilny i można nim dotrzeć do trudno dostępnych obszarów. Posiada podwójne siedzenia, a osoby wypożyczające nie muszą mieć doświadczenia w pływaniu kajakiem. Wypożyczający dostają kamizelki ratunkowe i sprzęt do zbierania odpadów, czyli kosz umieszczony na środku kajaka.

Jak podaje raport EathWatch Institute, najwięcej w wodach pływa plastikowych butelek – 14%, opakowań po żywności – 12%, niedopałków – 9% i opakowań z jedzenia na wynos – 6%.

źródła: greenkayak.org, smoglab.pl