Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dofinansowania do rowerów elektrycznych. Nowy program dopłat od NFOŚiGW

“Mój rower elektryczny” – tak nazywa się nowy program, który już w przyszłym roku planuje wdrożyć Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obecznie instytucja rozpoczęła konsultacje społeczne w tej sprawie. Na ten moment na dopłaty do elektrycznych rowerów ma zostać przeznaczone 300 mln złotych. Ile może zyskać indywidualny beneficjent?

Dofinansowania do rowerów elektrycznych. Nowy program dopłat od NFOŚiGW

“Mój rower elektryczny” – tak nazywa się nowy program, który już w przyszłym roku planuje wdrożyć Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obecnie instytucja rozpoczęła konsultacje społeczne w tej sprawie. Na ten moment na dopłaty do elektrycznych rowerów ma zostać przeznaczone 300 mln złotych. Ile może zyskać indywidualny beneficjent?

Reklama

Nawet do 9 tys. zł dofinansowania na rower elektryczny

Nowy program dopłat od NFOŚiGW zakłada dofinansowania zarówno dla osób prywatnych, jak i samorządów oraz przedsiębiorców. Nie jest to pierwsza tego typu inicjatywa wspierająca rozwój elektromobilności w Polsce – Narodowy Fundusz już od kilku lat prowadzi również program “Mój elektryk”, w którym można uzyskać dopłaty do zakupu auta elektrycznego. Tym razem rządowa instytucja postanowiła skupić się na mniejszych pojazdach, a więc sektorze e-mikrobilności.

Objęte programem podmioty będą mogły starać się o dopłaty zarówno do klasycznych elektrycznych jednośladów, jak i rowerów cargo oraz wózków rowerowych. Będzie ona wynosić maksymalnie 50% ceny i nie więcej niż 5 tys. zł dla standardowych rowerów oraz nie więcej niż 9 tys. zł dla pojazdów cargo i wózków.

– Do dofinansowania będzie można zgłaszać zakup nowego roweru oraz roweru cargo o szerokości do 0,9 m, a także nowego wózka rowerowego o szerokości powyżej 0,9 m. Musi to być pojazd poruszany siłą mięśni osoby nim jadącej, wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km (zgodnie z definicją zawartą w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym) – czytamy w komunikacie NFOŚiGW.

Nowe dofinansowania na elektromobilność

Program “Mój rower elektryczny” ma być wdrażany w latach 2025-2029, zostanie na niego przeznaczone 300 mln zł pochodzących z Funduszu Modernizacyjnego. Według aktualnych założeń z pomocą programu ma zostać zakupione co najmniej 46 667 pojazdów, co przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 o minimum 83 ton na rok.

Wczoraj (4 lipca) NFOŚiGW uruchomił konsultacje związane z programem. Mają one potrwać do 18 lipca. W tym czasie można przesyłać do instytucji uwagi dotyczące dofinansowań na rower elektryczny. Szczegóły i adres kontaktowy znaleźć można znaleźć na witrynie rządowej: link.

Kto dokładnie może ubiegać się o dotację? Są to osoby fizyczne i jednostki samorządu terytorialnego, a także przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mieszczącą się w następujących kategoriach w ramach PKD:

  • transport drogowy towarów,
  • działalność pocztowa objęta obowiązkiem świadczenia usług powszechnych (operatora publicznego),
  • pozostała działalność pocztowa i kurierska,
  • wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego.

– Czytaj także: Trend, którego nie da się zatrzymać: e-mikromobliność podbija europejskie rynki

Źródło: NFOŚiGW

Fot. Canva (ABBPhoto, utah778)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.