Największa morska farma wiatrowa (MFW) na świecie – Hornsea 2 – zaczęła już działanie. 165 turbin dostarcza imponujące 1,3 GW mocy, chociaż projekt jest zaledwie częścią największej strefy energetyki wiatrowej na Ziemi położonej u wybrzeży Zjednoczonego Królestwa.
Największa morska farma wiatrowa na świecie
Zlokalizowane 89 km od Yorkshire Coast turbiny duńskiej firmy Ørsted zasilają ponad 1,4 miliona domów w Wielkiej Brytanii tanią, czystą i bezpieczną energią odnawialną.
Hornsea 2 zlokalizowana jest obok siostrzanej morskiej farmy wiatrowej Hornsea 1. Łącznie dwie MFW zasilają już 2,5 miliona brytyjskich domów. To jednak nie koniec. Ørsted zbuduje także Hornsea 3 o mocy 2,8 GW. Łącznie trzy farmy obejmą powierzchnię ponad 2000 km2.
Na pozwolenie czeka ponadto MFW Hornsea 4. Kiedy farma zostanie uruchomiona, strefa z MFW Hornsea 1, 2 i 3 i 4 będzie miała łączną moc 7,5 GW, co uczyni ją największą na świecie morską strefą wiatrową. Zapewni ona energię dla ok. 5 milionów domów w Wielkiej Brytanii. To nie koniec ambitnych planów Zjednoczonego Królestwa, które chce osiągnąć aż 50 GW mocy z morskiej energii wiatrowej do 2030 roku.
Imponująca moc wiatru
Duńska firma Ørsted posiada obecnie aż 13 działających morskich farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii, które dostarczają łącznie 6,2 GW odnawialnej energii elektrycznej. To ilość, która już teraz odpowiada zapotrzebowaniu generowanemu przezponad 7 milionów gospodarstw domowych. Łącznie Duńczycy otrzymali pozwolenie na budowę jeszcze 11 GW mocy na wodach Zjednoczonego Królestwa.
Budowa Hornsea 2, największej farmy wiatrowej na świecie, rozpoczęła się w 2018 roku. Obecnie 165 turbin zajmuje powierzchnię 462 km2, czyli tyle ile ponad 64 000 boisk piłkarskich lub więcej niż Kraków i Kielce razem wzięte. Każda łopata turbiny wiatrowej ma 81 długości, a obracając się, sięga ponad 200 m n.p.m.

To nie koniec, do 2030 roku będziemy na dobrej drodze do zasilania ponad jednej czwartej brytyjskich gospodarstw domowych. Nasze zespoły niestrudzenie pracują nad tym, aby Wielka Brytania była zasilana czystą energią – powiedział Darren Ramshaw, wiceprezes i dyrektor regionalny obszaru wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii w Ørsted.
Jeden obrót łopaty turbiny zasila przeciętny dom w Wielkiej Brytanii przez 24 godziny. Energia, którą generuje elektrownia, doprowadzana jest na brzeg w Horseshoe Point w Lincolnshire przez 390 km podmorskich kabli eksportowych.
Wielka Brytania jest prawdziwym światowym liderem w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej, a ukończenie Hornsea 2 to ogromny kamień milowy dla branży morskiej energetyki wiatrowej, nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie.
Aktualne wydarzenia na świecie podkreślają bardziej niż kiedykolwiek znaczenie przełomowych projektów energii odnawialnej, takich jak Hornsea 2, pomagając Wielkiej Brytanii zwiększyć bezpieczeństwo i odporność naszych dostaw energii oraz obniżyć koszty dla konsumentów poprzez zmniejszenie naszej zależności od drogich paliw kopalnych – powiedział Duncan Clark, dyrektor oddziału Ørsted w Zjednoczonym Królestwie.
Chociaż 1,3 GW mocy Hornsea 2 może wydawać się imponujące, to w porównaniu do mającej powstać na Bałtyku MFW Aurora, brytyjska farma zostaje daleko w tyle. Szwedzi na Morzu Bałtyckim chcą zbudować projekt o mocy aż 5,5 GW.
Dlaczego morska energetyka wiatrowa stała się tak popularna? Zapewne z powodu korzyści, które przynosi, takich jak m.in…
Oszczędność, ekologia i bezpieczeństwo
Wysokie ceny paliw kopalnych sprowadziły poważne wyzwania na europejskie rynki energii elektrycznej. Ceny prądu biją kolejne rekordy z powodu trudności w dostępie do węgla i gazu.
Z pomocą przychodzą OZE, które nie tylko stabilizują system energetyczny w przypadku niedoboru mocy konwencjonalnych, lecz także obniżają rachunki za prąd. Przykładem może być Litwa, a także Polska, gdzie dzięki OZE z wiatru płacimy o połowę niższe rachunki.
Inwestycje w zieloną energię nie tylko ograniczają konieczność zakupu węgla i gazu z Federacji Rosyjskiej, lecz także, a może przede wszystkim, nie oddziałują negatywnie na klimat i środowisko. Kierunek na OZE zdecydowanie obrała Unia Europejska, która do 2030 roku chce zwiększać moc energetyki wiatrowej we wspólnocie aż o 30 GW każdego roku.
W plany Unii wpisują się m.in. działania Niemiec i Danii, które zbudują wspólnie pierwszą na świecie wyspę energetyczną, będącą hubem dla wielu MFW. Do projektu dołączyć może także Polska, która w stosunku do innych europejskich krajów pozostaje w tyle z rozwojem OZE na morzu.
źródło: orsted.com, zdj. główne – hornseaprojects.co.uk
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.