Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Eko zaduszki – uczcij pamięć i zrób ekologiczny znicz

Eko zaduszki – uczcij pamięć i zrób ekologiczny znicz

Zamgloną i szaroburą jesień rozświetla co roku milion płomieni świec. Symboliczne światło oznacza pamięć, wieczność i nieskończoność. I choć w kręgu europejskim stosuje się różne formy obrzędów pogrzebowych, to z oddali zawsze można dostrzec ciepły i wyraźny płomień znicza – ale czy ekologicznego?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Coroczne święta przypadające na 1 i 2 listopada nie należą jednak do obchodów propagujących ekologiczne rozwiązania. Powód? Według statystyk Polacy kupują każdego roku ogromną ilość zniczy. Wielka liczba spośród 300 milionów lampionów jest zrobiona z plastiku. Eksperci od spraw gospodarki szacują, że biznes zniczy jest wart ponad 1 miliard złotych. I rzeczywiście, każdego roku jesteśmy świadkami znanej już opowieści.

Kiedy znicze gasną, zdarza się, że tkwią na grobach długi czas, niekiedy nawet rok lub dłużej. W najlepszym wypadku trafiają do cmentarnego śmietnika. W wielu przypadkach jest to jeden, zbiorczy kontener, do którego trafiają niesegregowane odpady. Co dzieje się z nimi potem? Lądują na wysypisku i w dużej mierze nie są ponownie przetworzone, szczególnie jeśli są to zabrudzone opakowania. W tym wypadku nawet szklany znicz nie może zostać przetworzony np. na szklaną butelkę.

Aby zmienić coroczną wizję listopadowych świąt i ton odpadów, można zrobić swój własny, ekologiczny znicz lub dać drugie życie pozostawionym przez ludzi opakowaniom.

Jak zrobić ekologiczny znicz?

Do własnej produkcji ekologicznego znicza, możemy wykorzystać surowce wielokrotnego użytku. Można użyć glinianej doniczki, jutowych sznurków i wosku pszczelego lub wegańskiej soi. Przepis: do glinianego naczynia nalewamy roztopiony surowiec, wkładając uprzednio do pustej donicy sznurek – nasz knot. Ciecz w donicy zastygnie, a my mamy własny znicz less waste! Wosk lub soję kupimy w naturalnych, ezoterycznych lub organicznych sklepach, także w sieci.

Innym często stosowanym sposobem na recykling zniczy jest coroczne używanie tych samych, umytych naczyń. Takie znicze można dodatkowo ozdabiać wysuszoną trawą, gałązkami, czy innymi naturalnymi ozdobami. Uwaga, aby nie rozniecić pożaru.

blur 1851176 1280

Ciekawostki o zniczach

  • Jeśli nie lubisz używać i jeść produktów z olejem palmowym miej świadomość, że znicze często są wypełnione tym tłuszczem.
  • Klaudia Ginter z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych stworzyła własny projekt znicza wielokrotnego użytku. Projekt Ground wyróżniony w konkursie Up-cycle 2020 powstał z biodegradowalnego materiału uzyskanego z odpadów spożywczych: łupin orzechów, nabiału i makucha roślinnego. W środku znicza znajdziemy naturalny wosk i sznurek. Po zużyciu znicza można wyrzucić go do pojemnika bio, przełożyć do kompostownika lub zakopać w ziemi. 

Zamiast znicza, na grobie bliskich można położyć kamień – on na pewno nie zaśmieci środowiska. Dbajmy o środowisko i nasze otoczenie, pamięć jest nieśmiertelna, a śmieci żyją z nami przez długie lata.

Nie będę widzieć cieni,

Nie będę czuła burz;

Nie będę słyszeć śpiewu

Słowika z leśnych głusz;

I śniąc przez nieskończony,

Niezmiennie szary zmierzch,

Albo pamiętać będę,

Albo zapomnę też.

Christina Rossetti

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.