Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekobiblioteczka #6

ekobiblio

Ekobiblioteczka #6

Co wspólnego ma ze sobą łoś, Czarnobyl i sarna, uciekająca przed kulą myśliwego? O zwierzętach, klimacie, odpowiedzialności i moralności piszą autorzy książek, które recenzujemy dzisiaj w Ekobiblioteczce.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

“Łosie w kaczeńcach. O czym milczy Biebrza”

Magdalena Sarat i Łukasz Łukasik, Wydawnictwo Poznańskie

Czy wiesz, że samiec żaby moczarowej na wiosnę i podczas okresu godowego przybiera niebieską barwę? Z kolei bataliony, czyli ptaki, które widnieją na herbie Biebrzańskiego Parku Narodowego, podczas godów wykonują spektakularny taniec, który trudno zapomnieć. 

Kiedy Biebrza milczy, to tylko pozornie. Bowiem w tym jednym z najbardziej bogatych ekosystemów kraju toczy się bujne życie mnóstwa okazów natury. Książka Magdaleny Sarat i Łukasza Łukasika to zbiór wspaniałych i wartościowych opowieści o fotografowaniu dzikiej przyrody, która każdorazowo zaskakuje i wymyka się granicom naszego rozumienia jej. 

“Etyczne potępienie myślistwa”

pod red. naukową Doroty Probuckiej, Wydawnictwo Universitas

Czy myślistwo to zło w czystej postaci? Czy w obecnej erze, myślistwo pełni jakąś inną rolę prócz okrutnej i sadystycznej rozrywki dla wybranych?

Lektura książki “Etyczne potępienie myślistwa” to poruszająca i wielowymiarowa analiza nie tylko myślistwa, ale i psychologii człowieka. Autorzy tekstów, które zebrano w książce, nie wahają się użyć twierdzenia, że myślistwo to przejaw zła, które należy pokonać dobrymi praktykami. W treści tej wnikliwej lektury znajdują się liczne argumenty, nawołujące do zaprzestania polowań na zwierzęta. Głęboka analiza zjawiska opiera się na wielu płaszczyznach społecznych i naukowych: filozofii, etyce, teologii, prawie i kulturze.

Dorota Probucka przywołuje też wykłady takich filozofów jak laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1952 roku, Albert Schweitzer. Mawiał on, że myślistwo w czasach współczesnych jest przejawem zła w czystej postaci, a proceder ten należy wyraźnie krytykować.

“Życie na naszej planecie. Moja historia, Wasza przyszłość”

David Attenborough, Wydawnictwo Poznańskie

Z pewnością znasz historię miejscowości Prypeć na Ukrainie. 26 kwietnia 1986 roku doszło tam do wybuchu w reaktorze w pobliskiej elektrowni jądrowej, znanej jako elektrownia w Czarnobylu. Wybuch doprowadził do śmierci wielu osób, kilkaset tysięcy zostało przesiedlonych, a pył z elektrowni rozniósł się na Europę i wnikał w glebę i wodę. Zdarzenie z Czarnobyla uznaje się za jedną z największych katastrof ekologicznych. 

Tę historię we wstępie do swojej książki przytacza słynny przyrodnik David Attenborough i dodaje, że wybuch w Czarnobylu nie jest najbardziej brzemienną w skutki katastrofę. Inna dzieje się teraz, na naszych oczach. To zagłada bioróżnorodności.

David Attenborough dzięki swojej pracy mógł podróżować do najodleglejszych, dotąd nieodkrytych zakątków Ziemi i podziwiać jej piękno. W tym czasie był też niestety świadkiem tego, jak człowiek niszczył biologiczną różnorodność planety. Wszystko to opisał w swojej książce. 

Przyrodnik zwraca uwagę, że nie jest za późno, by działać i uratować siebie i świat. Wszystko zależy od nas. Natura ma ogromną siłę – wystarczy jej nie przeszkadzać. Przykładem jest Prypeć – po 35 latach od katastrofy w mieście wyrosły drzewa, rośliny, a ulicami przechadzają się zwierzęta.

202606981 195098475949754 8988723733943124955 n

KONKURS:

Mamy 3 egzemplarze książki “Życie na naszej planecie. Moja historia, Wasza przyszłość” Davida Attenborough od Wydawnictwa Poznańskiego do wygrania.

Co trzeba zrobić?

Wejdź na profil świata OZE na facebooku, przeczytaj regulamin i pod postem konkursowym napisz odpowiedź na pytanie:

Jak zmienił się świat przyrody od czasów Twojego dzieciństwa? 

Nagrodzimy najbardziej ciekawe wypowiedzi. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.