Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekologia dla dzieci

kids

Ekologia dla dzieci

Jak uczyć dzieci ekologii? Najlepiej poprzez zabawę i inspirację. Czytanie bajek i wierszy, gry edukacyjne, oglądanie filmów lub akcje sprzątania pobliskiej łąki czy lasu. I najważniejsze, dając dobry przykład. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak robić to dobrze.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ekologia dla najmłodszych

Ekologia to pojęcie dość złożone. Przyjmując ogólną definicję możemy powiedzieć, że to nauka zajmująca się przyrodą i stanem środowiska, które zmienia się pod wpływem działań człowieka. Mówiąc o ekologii mamy też często na myśli zbiór zasad dotyczących tego, jak dbać o planetę. W tym kontekście bardzo ważne jest uczenie ekologii dzieci już od najmłodszych lat. A najlepiej robić to poprzez zabawę oraz dając dobry przykład. Potrzebujesz ściągi, która pomoże Ci w edukowaniu dziecka o zdrowych nawykach, ochronie środowiska i recyklingu? Oto kilka propozycji pytań, które można zadać maluchom i poszukać na nie wspólnie odpowiedzi.

  • jak długo trwa rozkład śmieci w ziemi,
  • jak zanieczyszczenia, które dostają się do naszej wody, mogą dostać się do naszego pożywienia,
  • czy powietrze w twojej okolicy jest zanieczyszczone,
  • co dzieje się z roślinami, gdy padają kwaśne deszcze,
  • jak nie marnować jedzenia,
  • dlaczego warto segregować śmieci,
  • terminy, które rozwijają wątek dotyczący środowiska. 

Nauka ekologii przez naśladowanie

Ważną częścią środowiska są zwierzęta. Stosunek dzieci do zwierząt jest z reguły pozytywny, a ewentualne wypadki można dyktować brakiem wyczucia i niewiedzą. Okazuje się, że stosunek dziecka do roślin zwierząt i wyrasta z tego, co malucha otacza. Neurobiolodzy zwracają uwagę na empatię. Jej pochodzenie często tłumaczy się za pomocą zjawiska naukowego – neuronów lustrzanych. Neurony lustrzane uaktywniają się wówczas gdy dana osoba wykonuje jakąś aktywność lub obserwuje, gdy robi to ktoś inny.

Badacz mózgu Joachim Bauer podaje, że neurony lustrzane rozwijają się najintensywniej w wieku przedszkolnym i na samym początku szkolnej edukacji. Dziecko uczy się empatii przez obserwację, naśladowanie, w stanie uważności i koncentracji oraz w bezpośredniej komunikacji z innymi. Dlatego od najwcześniejszych lat życia dziecka inspiruj go do pozytywnych zachowań wobec zwierząt. Wytłumacz, dlaczego nie można deptać mrówek czy łapać żab.

Rymowana i wierszowana nauka ekologii

Wiersze dla dzieci i bajki zawsze poruszają wyobraźnię. Sami uczyliśmy się ich na pamięć w przedszkolu. W polskiej literaturze można odnaleźć całą masę wierszyków, opowiadań i bajek o walorach edukacyjnych – w tym ekologicznych. Bajki z morałem  otwierają dziecko na świat innych ludzi, zwierząt i roślin. “Na straganie”i “Lokomotywa” Jana Brzechwy wiersze, które przetrwały wieki. Wśród innych autorów ekologicznych i pouczających bajek oraz wierszy są też Maria Konopnicka, Julian Tuwim (wybrane wiersze), Ignacy Krasicki, a nawet Adam Mickiewicz. 

Ucz ekologii pobudzając wyobraźnię

W wierszach, bajkach i filmach dla dzieci często pojawiają się postacie zwierzęce. Autorzy, używając tego prostego zabiegu personifikacji, pobudzają wyobraźnię – nie tylko dzieci. Zwierzęta są uniwersalnym symbolem, emocje widać u nich jak na dłoni. Bajki i animacje z gadającymi zwierzętami, choć wkraczają w baśniowy świat fantazji, wciąż dotykają realnych zjawisk i problemów. Jak wykorzystać tę wiedzę do uczenia dzieci dobrych postaw? Wiele znanych bajek, które bazują na schemacie opozycji np. dobra i zła, uczy, że wszystkie przeciwieństwa współistnieją, a od człowieka – także małego – zależy, jak będzie postępował. 

Mali chłopcy i dziewczynki, którzy są bohaterami animacji, przybliżają dzieciom, jak działa świat i jakimi prawami rządzi się natura. Animacja z 2019 r.  O Yeti!,  daje dziecku impuls do zrozumienia piękna dzikiej natury i docenienia więzi rodzinnych. 

Pouczające animacje i bajki ekologiczne dla dzieci: 

  • WALL-E, 
  • Happy feet, 
  • Chłopiec z burzy, 
  • Po rozum do mrówek,
  •  Animated ecology, 
  • Księga dżungli,
  • The last animals,
  • What is the electric car?
  • Denmark,
  • Chicken run,
  • Space tourists,
  • Okja.

Dzieci i żaby

Koło jeziora

Z wieczora

Chłopcy wkoło biegali

I na żaby czuwali;

Skoro która wypływała,

Kamieniem w łeb dostawała.

Jedna z nich, śmielszej natury,

Wystawiwszy łeb do góry,

Rzekła: „Chłopcy, przestańcie, bo się źle bawicie!

Dla was to jest igraszką, nam idzie o życie”.

Ignacy Krasicki

źródło: dziecisawazne.pl, environment-ecology.com, poezja.org, kochamjp.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.