Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekologiczny znicz z trwałych materiałów. Poznaj projekt Candelam

Ekologiczny znicz z trwałych materiałów. Poznaj projekt Candelam

Co roku w okresie Wszystkich Świętych kupujemy ogromne ilości sztucznych kwiatów oraz szklanych i plastikowych zniczy. Niestety większość z nich nie nadaje się do recyklingu. Kamil Świątoniowski zaprojektował ekologiczny znicz, który nie tylko jest estetyczny, ale minimalizuje liczbę generowanych w tym czasie odpadów.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Minimalizm na polskich cmentarzach nie istnieje

Kamil Świątoniowski to absolwent designu na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, a obecnie student studiów magisterskich art&design na Wydziale Sztuki tej samej uczelni. W ramach pracy dyplomowej zatytułowanej „Ogień jako symbol czci i pamięci, alternatywa dla mody cmentarnej” stworzył projekt prostego, ekologicznego znicza. 

Do stworzenia projektu przyczyniło się kilka obserwacji Kamila. Po pierwsze wszechogarniający kicz na polskich cmentarzach.

Groby w czasie Wszystkich Świętych są przeładowanie wielobarwnymi, mało estetycznymi zniczami, wykonanymi ze szkła oraz tworzyw sztucznych. To produkty sezonowe. Po okresie świątecznym trafiają do śmieci. Niestety nie nadają się do recyklingu. I to jest drugi problem, jaki zauważył Kamil. Znicze są wykonane z innego szkła niż np. szklane butelki czy słoiki na żywość i nie powinny być wrzucane do pojemnika na szkło. Poza tym są ubrudzone parafiną. A tej substancji projektant miał okazję dobrze się przyjrzeć w czasie pracy w fabryce świec i zniczy.

W czasie wakacji miałem okazję pracować w fabryce świec i zniczy. Podczas tej tymczasowej pracy, zauważyłem jaka ogromna ilość tworzyw sztucznych i parafiny jest wykorzystywana przy produkcji akcesoriów nagrobnych – wyjaśnia.

Co wiemy o parafinie? To mieszanina stałych alkanów, wydzielana między innymi z ciężkich frakcji ropy naftowej o temperaturze wrzenia ponad 350°C lub z frakcji smół wytlewnych z węgla brunatnego. 

Pora na alternatywny znicz 

Statystyki podają, że na polskie cmentarze czasie Wszystkich Świętych trafia 300 mln zniczy, co przekłada się później na 3-9 kg odpadów na jeden grób. Kamil postanowił to zmienić. Za cel postawił sobie stworzenie minimalistycznej, prostej formy z wykorzystaniem ekologicznych i trwałych materiałów. Parafinę zamienił na wosk sojowy typu pillar do świec wolnostojących. Jest to wosk, który po zastygnięciu jest twardy, nie kruszy się oraz nie lepi. Dodatkowo jest biodegradowalny i wegański. Wykorzystanie wosku sojowego zapewnia dłuższe spalanie.

Poza tym w alternatywnym zniczu zostały wykorzystane takie materiały jak drewno bukowe, konglomerat kwarcowy i szkło. Szklane obudowy w projekcie, to szkło borokrzemowe, które cechuje się wysoką odpornością.

Prosta forma, estetyczny wygląd

Forma, którą stworzył Kamil jest minimalistyczna, a na pierwszym planie jest płomień ognia, który powszechnie uważany jest jako symbol pamięci po osobach zmarłych. Znicz jest pozbawiony elementów ozdobnych czy aplikacji nawiązujących do chrześcijańskiej symboliki. 

Miejscem docelowym alternatywnego produktu nie jest tylko cmentarz, ale również domowe zacisze. Ma to związek z wieloaspektową symboliką płomienia ognia, która przez wiele osób jest interpretowana ambiwalentniewyjaśnia projektant. 

Candelam to alternatywa dla obecnie dostępnych akcesoriów nagrobnych w polskiej modzie cmentarnej. 

źródło informacji i zdjęć: Kamil Świątoniowski, instagram.com/kasia_ograniczamsie/

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.