Ekowydarzenia tygodnia #13

Ekowydarzenia tygodnia #13

Marzec zaczynamy od dawki solidnej wiedzy i inspiracji. Jak nie marnować ciepła, jak otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki i pomp ciepła oraz jak nadprodukcja żywności wpływa na klimat i bioróżnorodność. To tylko kilka z pytań, na które odpowiedź poznacie podczas webinariów, spotkań i seminariów, które odbędą się w tym tygodniu. Zapraszamy!

1 marca, godz. 20:00

Jak nie marnować ciepła, oszczędzać pieniądze i dbać o środowisko?

Sylwia Majcher, edukatorka ekologiczna i popularyzatorka idei zero waste porozmawia z gośćmi na temat ogrzewania naszych mieszkań. Gdy w domu jest zbyt ciepło, pole do rozwoju dostają roztocza kurzu i zarodniki grzybów pleśniowych. W przegrzanych pomieszczeniach ludzie czują się źle, mają bóle głowy, źle śpią. Suche powietrze źle wpływa na drogi oddechowe, może spowodować martwicę nabłonka błony śluzowej nosa, zatok przynosowych i gardła. Wysoka temperatura wpływa też na nasz zapał do pracy czy nauki. Możemy być rozleniwieni i rozdrażnieni, mieć trudności z koncentracją.

Organizator: Sylwia Majcher i 20stopnidlaklimatu.pl

Wydarzenie: klik

2 marca, godz. 18:00

Jak otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki i pompy ciepła? 

zVKxyLrkYByQ0LlqiFLeE0XmTKps4 FRIisDiolVB3n YuRAATj7BkAZE lfqy3OARsyyAGwaAJQGY3pEWKgRIqSv07tD5KYlqW6pmbXhVUhepEM2oSXgtfFXVYYh2TvBOibyb8A

Jak uzyskać dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii w 2021 roku? Z jakich ulg możesz skorzystać i co z programem „Mój Prąd”? Na jakie kwoty możesz liczyć modernizując swój dom? Dlaczego fotowoltaika i pompa ciepła to idealny duet?

Na powyższe pytania odpowie Krzysztof Golonka – specjalista do spraw pozyskiwania i rozliczania dofinansowań i ulg z zakresu odnawialnych źródeł energii w Columbus. 

Organizator: Columbus

Wydarzenie: klik

Zapisy: klik

2 marca, godz. 18:00

Ekologia na talerzu dla każdego | Eko? Zrób to sam!

Jak nasze decyzje żywieniowe wpływają na stan planety? Co to jest ślad wodny i ile wody potrzeba, aby przygotować kubek herbaty? Skąd pochodzi nasza żywność i dlaczego nerkowce możemy nazywać „krwawymi orzechami”?

Odpowiedzi na te i inne pytania mogą nas naprowadzić na poszukiwania żywności dobrej dla naszego zdrowia, społeczności i planety oraz pomóc w ograniczaniu negatywnego wpływu na środowisko.

Webinar poprowadzi Małgorzata Zawilska-Rospędek – autorka bloga @inżynier w zielonych okularach.

Organizator: Bemowskie Centrum Kultury, Inżynier w zielonych okularach i Dwa Jelonki

Wydarzenie: klik

2 marca, godz. 18:00

Architektura kryzysu klimatycznego: Reduce, Reuse, Recycle 

En5DZcfBozQZiitk8Ic5NcUFlMK6Y5k

Kolejne (już ósme) wydarzenie z cyklu ARCHITEKTURA KRYZYSU KLIMATYCZNEGO. Tym razem organizatorzy będą rozmawiać z gośćmi o koncepcji architektury cyrkularnej. W spotkaniu udział wezmą: Henryk Stawicki – strateg wzornictwa w Change Pilots i wykładowca School of Form SWPS, Dorota Sibińska – architektka, założycielka XYstudio, projektantka wielu nagradzanych realizacji oraz Dominika Zielińska – architektka, współwłaścicielka studia Workplace.

Organizator: Zodiak Warszawski Pawilon Architektury, PLGBC – Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego i Koło Architektury Zrównoważonej OW SARP

Wydarzenie: klik

Transmisja: klik

2 marca, godz. 9:00

Seminarium ABC RYNKU ENERGII – wademekum obowiązujących przepisów

Seminarium skierowane zarówno do osób, które chcą uporządkować i poszerzyć swoją wiedzę, jak i do tych, które chcą się wdrożyć w temat i dopiero zaczynają swoją przygodę z rynkiem energetycznym. W programie m.in.:

  • Charakterystyka rynku energetycznego w Polsce.
  • Regulacje unijne i ich implementacja do ustawodawstwa polskiego
  • Ustawa Prawo Energetyczne
  • Taryfy i rozliczanie energii elektrycznej
  • Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii oraz o efektywności energetycznej
  • Ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji

Wydarzenie płatne

Organizator: Power Meetings

Zapisy: klik

3 marca, godz. 9:00

ABC Rynku Mocy w praktyce – aktualne regulacje i planowane zmiany

Uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z tematem rynku mocy od podstaw – spotkanie skierowane jest zarówno do osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę jak i do tych, które chcą wdrożyć się w temat. Spotkanie jest podzielone na trzy bloki:

  • Regulacje dotyczące rynku mocy
  • Organizacja rynku mocy – główne procesy
  • Uczestnicy rynku mocy – prawa i obowiązku

Wydarzenie płatne

Organizator: Power Meetings

Zapisy: klik

4 marca, godz. 18:00

Mięso a katastrofa klimatyczna – jeść czy nie jeść?

N4lEgUYH5eDpdmme4afLOypuVoMZw4S8XcTBUFRfl56cCoO41dVQ5gEWgV s36WC4f4zFR8RjS0kKz4q0cP91oqho SNXsPWlL gzUjhvsiwhlhZu9suhVVtOzglZjVY

Organizatorzy wydarzenia zapowiadają, że przedstawią naukowe podejście do tematu hodowli zwierząt oraz propozycję praktycznego przełożenia na styl życia! Jak wygląda problem nadprodukcji żywności i jak wpływa on na klimat oraz bioróżnorodność? Jak w skali całej Ziemi wygląda wytwarzanie żywności? Dlaczego rolnictwo przemysłowe jest przyczyną złej dystrybucji i organizacji wytwarzania żywności? To tylko kilka z pytań, na które odpowie prof. Paulina Kramarz. Podczas webinaru odbędzie się również warsztat wegańskiej kuchni z Vegan Izabella.

Organizator: Nauka All In UJ, klimatUJ i All In UJ

Wydarzenie: klik

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.