Elektromobilność sposobem na smog?

17 stycznia w Pałacu Prezydenckim odbyła się konferencja pt. „Technologie Przyszłości – Elektromobilność”. Osobą, która otworzyła dyskusję, był prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Duda. W kilku słowach zaznaczył, jak istotną rolę w przyszłości kraju ma odegrać elektromobilność, która powoli staje się coraz ważniejszym postulatem rządzących.

„Samochody elektryczne oznaczają brak emisji. To jest w moim przekonaniu zdecydowana większość tego, co rzeczywiście powoduje zjawisko smogu. Jeżeli przejdziemy na elektromobilność, będziemy w stanie zapewnić czystsze powietrze. Druga to rozpędzenie mechanizmu badań i rozwoju. Od lat poszukiwane są alternatywne źródła zasilania pojazdów mechanicznych. Dzisiaj pierwszeństwo w tym zakresie zdecydowanie przejmuje energia elektryczna. Uważam, że powinniśmy w tym kierunku podążać”, powiedział Andrzej Duda w swoim wystąpieniu.

Dodał również, że aż 90% ropy naftowej, która jest używana w Polsce do produkcji paliw dla motoryzacji, jest sprowadzana z innych państw. Elektromobilność ma być rozwiązaniem tego problemu i obniżyć koszty ponoszone przez polskich kierowców.

Niestety w wypowiedzi Pana Prezydenta widać sporo niekonsekwencji. Odnosząc się do energii potrzebnej autom elektrycznym, powiedział, że będziemy samowystarczalni dzięki polskiemu węglowi. W jaki sposób miałoby to ułatwić walkę ze smogiem, skoro jego jedną z głównych jego przyczyn jest węgiel? Zwiększone jego użycie nie ograniczy emisji zanieczyszczeń. Wręcz odwrotnie. Utwierdzi także przekonanie, że jego wykorzystanie jest niezbędne i niezastąpione.

Autor zdjęcia: Radosław Czarnecki 

    1 komentarz

    1. Idźmy w tę elektromobilność jak najszybciej błagam! Właśnie wróciłam z treningu – ludzie, przy takich mrozach dosłownie nie ma jak oddychać.. Powietrze jest fatalne! Sama rozważam zakup auta elektrycznego. Mąż już nawet ściągnął aplikacje Greenway’a żeby ogarniać wyjazd na wakacje ;p Z tego co słyszałam do 2025 w polsce ma jeździć milion takich autek tak? W tym na pewno będzie mój – zmieniajmy się, bo inaczej będzie ciężko z naszymi płucami, nie mówić już o dzieciakach czy starszych…

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Elektryczne autobusy już niebawem w Katowicach

Następny artykuł

Przełowienie ryb

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,
%d bloggers like this: