węgiel

Elektrownie węglowe przynoszą straty – raport Carbon Tracker

Zespół niezależnych doradców finansowych Carbon Tracker przeprowadził analizę wpływu energetyki węglowej. Z raportu wynika, że 42% elektrowni węglowych przynosi straty. Do 2030 roku elektrownie oparte na odnawialnych źródłach energii będą tańsze niż 96% istniejących i planowanych elektrowni węglowych.

Aby ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5° C należy zamknąć do 2030 r. co najmniej 59% elektrowni węglowych – tak podaje raport Międzynarodowego Zespołu ONZ ds. zmian Klimatu (IPCC, z 8.10). Według raportu Carbon Tracker opublikowanego w zeszły piątek (30.11) zamykanie elektrowni węglowych jest ekonomicznie uzasadnione. Dwie piąte elektrowni węglowych na świecie przynosi straty, dlatego stają się one mało konkurencyjne nawet bez polityki klimatycznej.

Carbon Tracker przeprowadził analizę rentowności dla 6685 elektrowni węglowych na świecie stanowiących 95% wszystkich mocy produkcyjnych i 90% mocy w budowie. Analiza pokazała, że 42% światowych mocy węglowych aktualnie przynosi straty w związku z wysokimi kosztami paliwa. Ponadto wykazała, że budowa nowych źródeł OZE będzie tańsza niż dalsza eksploatacja 96% istniejących i planowanych elektrowni węglowych. W analizie oszacowano również oszczędności, jakie mogłyby wyniknąć z zamknięcia elektrowni węglowych dla poszczególnych państw: Chiny – 389 mld USD, UE – 89 mld USD, USA – 78 mld USD i Rosja 20 mld USA. Jednak są też państwa, które mogą sporo stracić na ich zamknięciu, m. in.: Korea Południowa – 92 mld USD, Indie – 76 mld USD i RPA – 51 mld USD.

Carbon Tracker uważa, że rządy powinny się wycofywać z energetyki węglowej. Taniej jest zbudować elektrownie OZE niż utrzymywać istniejące elektrownie węglowe. Ten trend staje się widoczny w Niemczech, Stanach Zjednoczonych i innych krajach, w których instalacje fotowoltaiczne i lądowe elektrownie wiatrowe wyprzedziły węgiel na aukcjach energetycznych w 2018 roku.

Nasza analiza pokazuje, że system energetyczny bez węgla powinien być postrzegany raczej jako nieuchronność ekonomiczna niż świadectwo zamiłowania do ekologii i zieleni”, mówi Sebastian Ljungwaldh, analityk ds. energii Carbon Tracker i współautor raportu.

Co raport oznacza dla Polski? Według analiz w krajach UE moce węglowe już przynoszą straty – około 10 USD za każdą wytworzoną MWh. Dla porównania Polska Grupa Energetyczna generuje straty w wysokości 4 USD za każdą MWh. W 2030 roku straty będzie przynosić każda elektrownia węglowa na terenie UE.

W takich opracowaniach widać, jak wiele wbrew pozorom łączy kraje takie jak Polska z Indiami lub Chinami. Choć jesteśmy krajem rozwiniętym, chcemy dalej rozwijać złoża węgla i technologie oparte o jego spalanie, co stawia nas w kręgu krajów rozwijających się z południowej Azji. Czy takie mamy aspiracje?”, pyta Michał Hetmański z Fundacji Instrat.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy – 13.12.

Smog nie odpuszcza! W Krakowie wprowadzono dziś darmową komunikację miejską, również Koleje Małopolskie ogłosiły bezpłatną komunikację na obszarze Aglomeracji Krakowskiej – warto dziś zrezygnować z podróży samochodem. Wczoraj na szczycie klimatycznym została przyjęta Deklaracja Ministerialna “Lasy dla klimatu”. Dokument ten nawołuje państwa do wspólnych działań na rzecz wykorzystania lasów do równoważenia emisji CO2. To postęp, ale kluczowe kwestie nie zostały jeszcze rozwiązane. W trakcie COP 24 były wiceprezydent USA – Al Gore zwrócił uwagę na problem smogu w Polsce: “Dziecko, które urodzi się dziś w Warszawie, po roku życia będzie się czuło tak, jakby wypaliło tysiąc papierosów.” Niestety, zgadzamy się z nim.

Codzienny raport smogowy – 14.12.

Smog dziś umiarkowany, są miejsca gdzie jakość powietrza jest bardzo dobra, a są też takie jak okolice Rybnika, gdzie nie da się oddychać. Piątek 14 grudnia, dziś planowo miał zakończyć się szczyt klimatyczny COP24, ale czy porozumienie zostanie podpisane?