Szwedzkie pompy ciepła ogrzewają wodę i pomieszczenia w wielu europejskich domach. Tym razem Szwedzi we współpracy z holenderską firmą grzewczą wprowadzają na rynek pompy ciepła, które mogą zastąpić bojlery i piece gazowe.
Wysokotemperaturowa pompa ciepła
Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall wprowadza na rynek wysokotemperaturowe pompy ciepła. Mają one z powodzeniem zastąpić piece gazowe centralnego ogrzewania I bojlery.
Wysokotemperaturowa pompa ciepła jest przeznaczona tak jak każda inna, do podgrzewania wody użytkowej oraz dostarczania ciepła do grzejników. Pompy ciepła wykorzystują energię elektryczną do pompowania ciepła z powietrza, wody lub gruntu.
Za koncepcję elektrycznych pomp ciepła odpowiada szwedzka firma Vattenfall, czwarty pod względem wielkości producent energii elektrycznej w Europie i największy producentem ciepła (dziwnie to brzmi, producent ciepła). Pomysł powstał przy współpracy z holenderską firmą Feenstra, która specjalizuje się w branży ciepłowniczej, m.in. w akumulatorach ciepła
Jak podają Szwedzi, pompy ciepła mają umożliwić gospodarstwom domowym prostą wymianę dotychczasowych pieców gazowych bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów i ingerencji w system grzewczy. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest też brak potrzeby wykonywania dodatkowej izolacji w czasie montażu, nie trzeba też wymieniać grzejników i wykonywać podgrzewania podłogowego.
Te wszystkie czynności poprawiające efektywność energetyczną i komfort życia, są wymagane w przypadku montażu konwencjonalnych powietrznych pomp ciepła. Instalacja elektrycznego sprzętu trwa kilka dni.
Chcesz wiedzieć, jak pompa ciepła sprawdza się w niskich temperaturach? Sprawdź to w artykule.
Dla kogo wysokotemperaturowa pompa ciepła?
Według producentów nowoczesna pompa ciepła jest w stanie podgrzać wodę do temperatury w granicach 60-80 ℃. To rozwiązanie będzie początkowo dostępne w Holandii, ale firmy zakładają wkrótce szeroką dystrybucję pomp m.in. w Wielkiej Brytanii, a następnie w innych częściach Europy.
Te systemy sprawdzają się zarówno na terenach miejskich, jak i podmiejskich oraz wiejskich. Brak kosztownej i czasochłonnej termomodernizacji ma pomóc gospodarstwom domowym w podjęciu decyzji o wymianie dotychczasowego źródła ciepła, w szczególności gdy system nie jest już wystarczająco sprawny i efektywny.
– Ogrzewanie odpowiada za aż 37% emisji dwutlenku węgla w Wielkiej Brytanii. Pompy ciepła są często najlepszym rozwiązaniem służącym do dekarbonizacji sektora na obszarach podmiejskich lub wiejskich, gdzie nieruchomości są rozproszone – podaje Vattenfall.
Wysokotemperaturowa pompa ciepła to innowacyjne rozwiązanie dla krajów, które dążą do dekarbonizacji. Taka forma ogrzewania może więc sprawdzić się w wielu gospodarstwach domowych, które chcą skorzystać z bardziej ekologicznego źródła ciepła. W przypadku, gdy w domu znajduje się już niezależne źródło energii, korzyści są podwójne.
źródło i fot.: group.vattenfall.com, pv-magaizne.com
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.