Wiadomości OZE Energetyczna rewolucja a samorządowa mapa bogactwa 14 maja 2018 Wiadomości OZE Energetyczna rewolucja a samorządowa mapa bogactwa 14 maja 2018 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Energetyka w Polsce opiera się głównie na węglu, niemniej w ostatnim czasie intensywnie rozwija się także ta oparta na gazie, morskich farmach wiatrowych, w przyszłości być może będzie to także jądrowa. Dla samorządów oznacza to poważne zmiany oraz wyzwania logistyczne, społeczne i finansowe. Korzyścią dla samorządów jest w głównej mierze odprowadzanie wysokich podatków do gminnej kasy przez przedsiębiorstwa górnicze i energetyczne. Aktualnie zarówno kopalnie węgla, jak i większa cześć dużych elektrowni zlokalizowana jest w południowej części kraju. Za przykład niech posłuży gmina Kleszczów, na obszarze której znajdują się kopalnia Bełchatów oraz elektrownia. Reklama Obecnie w Polsce blisko 85% energii elektrycznej generowane jest z węgla kamiennego oraz brunatnego. Polska postrzegana jest jako największy producent węgla kamiennego w UE oraz jako znaczący emitent dwutlenku węgla, co w kontekście przepisów UE oznacza przegraną „walkę o węgiel” i stopniowe odchodzenie od węgla jako paliwa energetycznego. Zatem rodzi się pytanie: z czego ma być generowana energia elektryczna? Pod uwagę brane są przede wszystkim: gaz, morskie farmy wiatrowe, jak również energetyka jądrowa. W przypadku gazu będzie to możliwe za sprawą stopniowego uniezależniania się od dostaw Rosji po utworzeniu terminalu gazowego w Świnoujściu, jak również zaplanowanej konstrukcji rurociągu Baltic Pipe poprowadzonego z Norwegii do Polski przez Danię. Co do morskich farm wiatrowych, możliwe jest ich uruchomienie w ciągu kilku lat. Zmiana miksu energetycznego oznacza też zmianę energetycznej mapy samorządów. W chwili obecnej część tych samorządów nie jest w ogóle związana z generowaniem prądu. Największe elektrownie węglowe zlokalizowane są m. in.: w Kozienicach, Opolu, Jaworznie, Ostrołęce, jak również w Bełchatowie i Turowie. Stopniowe odchodzenie od węgla oznacza też przesunięcie produkcji węgla bardziej w kierunku północnym. Przykładem władz samorządowych, które radzą sobie z trwającymi i czekającymi je procesami transformacji energetycznej, są władze Świnoujścia. W Świnoujściu terminal LNG jest bardzo korzystną inwestycją, która była przedmiotem wielu sporów między partiami PO a PIS. Decyzję o budowie gazoportu podjęto w 2006 r. Budowa trwała przez kilka lat, ale teraz Świnoujście czerpie z tego projektu konkretne profity. Jeśli mowa o projektach długofalowych, można tu wymienić np. projekt pt.: „Dialog Społeczny Polskiego LNG”, który dotyczy zaangażowania mieszkańców w proces decyzyjny, związany z finansowaniem inicjatyw na rzecz rozwoju miasta. Ponadto Świnoujście od zeszłego roku pozyskuje od spółki blisko 40-milionowe dofinansowanie z tytułu podatku od nieruchomości. To z kolei umożliwia realizację wielu ważnych dla miasta inwestycji oraz przedsięwzięć o charakterze społeczno-gospodarczym. źródło: GazetaPrawna.pl Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.