Politechnika Wrocławska i Lądek-Zdrój będą współpracować w zakresie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Na tej wspólnej inicjatywie skorzystają również studenci.
Współpraca u źródeł
W ramach inicjatywy przewidziano realizację badań oraz proces pozyskiwania funduszy na wspólne granty badawczo-wdrożeniowe. We wspólne przedsięwzięcia zaangażować mają się naukowcy z dwóch wydziałów – Mechaniczno-Energetycznego oraz Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii.
– Współpraca będzie się wiązać z wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych, w tym m.in. z planami budowy farmy fotowoltaicznej w Lądku-Zdroju oraz kwestią zagospodarowania tamtejszego odwiertu geotermalnego – powiedział w rozmowie z PAP Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki.
Niskotemperaturowe źródło ciepła
To nie pierwsza współpraca Politechniki Wrocławskiej i Lądka-Zdroju. Pracownicy naukowi od lat prowadzą tam badania wód. Wcześniej angażowali się również w przygotowanie odwiertu służącego rozpoznaniu budowy geologicznej gminy. Według prof. Sławomira Pietrowicza z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego, dzięki odwiertowi Lądek-Zdrój może wykorzystać potencjał niskotemperaturowego źródła ciepła.
Czyste powietrze w uzdrowisku
Burmistrz Lądka-Zdroju Roman Kaczmarczyk wskazuje też na inne inwestycje w OZE oraz wykorzystanie krajowych i unijnych dotacji w drodze do budowy niezależności energetycznej.
– Jako gmina uzdrowiskowa musimy dążyć do tego, by pozbyć się problemu niskiej emisji, smogu i nadmiernej produkcji dwutlenku węgla. […] Chcemy w pełni wykorzystać możliwości finansowania i aktualną wiedzę naukową, aby stać się zieloną nowoczesną gminą – skomentował burmistrz.
W gminie prowadzone są m.in. przygotowania do budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 1,5 MW. Będzie ona zaspokajać zapotrzebowanie energetyczne wszystkich budynków użyteczności publicznej, a także wytworzy prąd potrzebny do oświetlenia ulic miasteczka. W planach jest też budowa kolejnych ogniw fotowoltaicznych, a energia z nich ma zastąpić tę z instalacji węglowych.
Doświadczenie dla studentów
Na współpracy uczelni z Lądkiem-Zdrój skorzystają również studenci.
– Wspólnie z władzami gminy myślimy o uruchomieniu w Lądku-Zdroju, niedaleko odwiertu geotermalnego, Centrum Naukowo-Dydaktycznego Odnawialnych Źródeł Energii. To byłoby miejsce, do którego studenci przyjeżdżaliby, żeby przyglądać się funkcjonowaniu różnego rodzaju instalacji OZE, prowadzić naukowe projekty czy organizować różnego rodzaju seminaria – dodał prof. Pietrowicz.
Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.