Energia potrzebna latem? Padł nowy rekord!

sieć

Fala upałów, która przechodzi przez Polskę zwiększyła znacznie popyt na energię elektryczną w ostatnim okresie.  Pierwszego sierpnia padł rekord! Polskie sieci energoelektryczne (PSE) poinformowały, że rekord ten nastąpił w porannych godzinach letnich. Największe zapotrzebowanie wyniosło aż 23 tys. 215 MW.

Głównym powodem rekordu na zapotrzebowanie energii są ciągle włączone urządzenia klimatyzujące w pomieszczeniach. Z roku na rok przybywa ich coraz więcej.  Mimo dużego zużycia PSE uspokaja, że system elektroenergetyczny jest w pełni bezpieczny nawet jeżeli w niedługim czasie miałby paść kolejny rekord. Dzięki stabilnemu systemowi wzrost energii na tą chwilę nie powinien rzutować na cenę.  W kraju nie powinny też powtórzyć się problemy z lata 2015, gdzie na sytuacje energetyczną rzutował niski poziom rzek. Pod tym względem tegoroczne lato jest o wiele lepsze i nie powinniśmy się obawiać takich zagrożeń. Warto też wspomnieć, że polski system w ramach rekordu korzystał z importu energii, a dużą jej część pozyskał ze źródeł odnawialnych, a dokładniej wiatraków.

W związku z powtarzającymi się sytuacjami i ociepleniem klimatu rządzący w Polsce powinni przemyśleć kwestię energii słonecznej i to na niej w przyszłości oprzeć znaczny udział w krajowej produkcji energii. Jeżeli upały w najbliższym czasie nie ustaną to poziom wody w rzekach i tak opadnie, co będzie rzutowało na ceny energii uzyskiwanej ze źródeł kopalnych przy wykorzystaniu wody przemysłowej.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Ekologiczna strzała – niezwykły bolid skonstruowany przez studentów Politechniki Łódzkiej

Następny artykuł

Dong Energy wspiera młodych naukowców w Wielkiej Brytanii

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,