Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energia słoneczna – czysty prąd ze słońca

kolektory i panele fotowoltaiczne

Energia słoneczna – czysty prąd ze słońca

Słońce jest największym i najbardziej znanym Odnawialnym Źródłem Energii. Jest to też źródło niewyczerpalne. Promienie słoneczne dostarczają Ziemi ok. 20 tys. razy więcej energii, niż ludzie są w stanie spożytkować przez rok. 

B1
Reklama

Energia słoneczna i jej wykorzystanie

Zamiana energii słonecznej na elektryczną jest możliwa dzięki wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych (PV). Jak działa fotowoltaika? Panele składają się z ogniw, w których znajdują się płytki krzemowe. Promienie słoneczne pobudzają elektrony  w płytkach krzemowych i w ten sposób powstaje prąd. Jest on przekazywany do falownika i zamieniany na prąd stały odpowiedni do gniazdek domowych. 

Nową technologią w fotowoltaice są ogniwa perowskitowe. Perowskity to minerały mające zdolność pochłaniania światła. Powstałe w sposób naturalny nie przewodzą prądu, ale wytworzone w laboratoriach zyskują tę umiejętność. Panele perowskitowe mają być produkowane od 2021 roku.

Reklama

Innym sposobem na wykorzystanie energii ze Słońca jest podgrzewanie przy jej pomocy ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Umożliwiają to kolektory słoneczne, które służą do zamiany energii z promieni słonecznych w energię cieplną potrzebną do ogrzewania c.w.u. Czasami instalacja solarna może także wspomóc centralne ogrzewanie. 

Słońce jako odnawialne źródło energii

Czy energia słoneczna się opłaca? Ilość energii słonecznej, która dociera na teren Polski, szacuje się na ok. 900 – 1200 kWh/m2. To wystarczająco dużo, aby produkcja energii ze Słońca była opłacalna. Jak podaje Krajowy System Elektroenergetyczny, moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wg stanu na 01.04.2020 r. wyniosła 1695,35 MW, czyli o 98,86 MW więcej niż w marcu. Pokazuje to wzrost popularności Odnawialnych Źródeł Energii w Polsce.

Fotowoltaika i kolektory słoneczne – efektywność

Efektywność fotowoltaiki i kolektorów słonecznych pozwala na znaczne zmniejszenie rachunków za prąd i ogrzewanie. W przypadku instalacji fotowoltaicznej, zaspokojenie rocznego zużycia prądu przez statystyczną polską rodzinę wymaga pokrycia panelami 18m2 dachu. Czy można taki prąd przechować, jeśli mamy go dużo? Tak, ponieważ energia elektryczna zostaje przesłana do sieci i w razie potrzeby może zostać odebrana.

Energia ze Słońca wykorzystywana przez kolektory słoneczne, w sezonie wiosenno-letnim pozwala na pokrycie ok. 80-90% zapotrzebowania na c.w.u. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla właścicieli hoteli, pensjonatów i agroturystyk działających głównie w miesiącach letnich. 

Energia słoneczna – wady

Czy pozyskiwanie energii ze Słońca ma wady? Tak, ale nieliczne. Przede wszystkim są to, wspomniane już wcześniej, wysokie koszty inwestycji. Można je obniżyć, korzystając z rządowych programów oferujących dotacje (np. program mój prąd) i ulgi dla Odnawialnych Źródeł Energii. Innym zarzutem stawianym przeciwko technologiom opartym na energii słonecznej jest zanieczyszczenie środowiska w procesie produkcji paneli i kolektorów. Jednak porównując do ilości zanieczyszczeń generowanych przez elektrownie konwencjonalne, jest nieporównywalnie niższe.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.