Energia słoneczna pomoże przy produkcji piwa

Chorwacki browar Karlovac, który niedawno został wykupiony przez holenderski Heineken, stawia na odnawialne źródła energii. Produkcja piwa została dostosowana do najnowszych technologii – zasila ją prąd z paneli fotowoltaicznych.

Na dachach budynków należących do browaru zamontowano blisko 1400 paneli słonecznych, które dostarczą energię elektryczną niezbędną do produkcji piwa. Według założeń możliwości produkcyjne instalacji mają oscylować w granicach 395 MW w skali roku. Koszt instalacji paneli słonecznych oraz pośrednich kosztów związanych z inwestycją pochłonął 2,7 miliona euro. Heineken podkreśla, że tak duża zainwestowana suma nie jest dużym obciążeniem, ponieważ przekłada się na długofalowe oszczędności.

„Mimo, że energia elektryczna generowana przez panele słoneczne będzie wykorzystywana do procesu warzenia piwa, to wszelkie niewykorzystane nadwyżki będą dostarczane do sieci publicznej. Dzięki wykorzystaniu energii pochodzącej ze słońca ograniczymy emisję dwutlenku węgla do atmosfery o 118,5 tony rocznie”, oświadczył w komunikacie Heineken.

Od rozpoczęcia prac do momentu ich zakończenia minęło ledwie 2,5 miesiąca. Panele zostały wyprodukowane przez niemiecki Luxor Solar, natomiast chorwackie Varaždin zajmowało się pracami montażowymi oraz nadzorem technicznym. Dyrektor generalny firmy, Jurica Greguric, podkreślił, że 20% wykorzystanych do wykonania inwestycji komponentów zostało wyprodukowanych w Chorwacji. Szacuje się, że potrzeba 7,5 roku, aby inwestycja zwróciła się.