Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energooszczędny hotel nad indyjską rzeką Godawari kultywuje tradycję regionu

Energooszczędny hotel nad indyjską rzeką Godawari kultywuje tradycję regionu

Pokoje na wyższym poziomie tego nowoczesnego i ekologicznego hotelu dają możliwość obserwacji wspaniałego krajobrazu. Ale nie tylko piękny widok czyni z konstrukcji obiekt wyjątkowy. Budowę tego energooszczędnego i po części pasywnego hotelu przemyślano tak, aby wspierać rozwój zrównoważonego budownictwa.

BANER MOBILEB1
Reklama

Nowoczesny i energooszczędny hotel

Biuro architektocznie Sanjay Puri Architects na swoim koncie ma wiele projektów, które łączą dorobek kulturalny regionu z nowoczesnym podejściem do budownictwa i architektury wnętrz. Hotel Aria położony jest w starożytnym mieście Nashik w północnoindyjskim regionie  Maharashtra, tuż nad brzegiem rzeki Godawari

Hotel Aria to wyjątkowy projekt luksusowego obiektu, który został stworzony z myślą o indyjskim krajobrazie. Czarny bazaltowy kamień użyty do wzniesienia konstrukcji pochodzi wyłącznie z pobliskich terenów. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama
vraexiK18D99N8WGU7m8kjOt9tymL6NkP11ZccMNDf a2mAVc99PpnnO21MaN Qo9CDH4EVta7HP0d2IA0fG0K7 7XGcm0IXOEY61hYpluTQOH KUuYl9auLK6GHfOkukjMoEJqP
Wnętrza hotelu, fot. sanjaypuriarchitects.com

Zanim ruszyła budowa, architekci przemyśleli sposób na to, jak najmniej ingerować w kształt górzystego terenu. Piętra budynku współgrają z naturalnym ukształtowaniem tego obszaru. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Podczas realizacji projektu bombajskiego studia architektonicznego nie dowożono ani nie wywożono ziemi. To znaczy, że niepotrzebny był dodatkowy transport, a zminimalizowano stopień ingerencji w teren.

Lobby hotelowe w Arii, restauracja, bar, spa i centrum biznesowe, znajdują się na wyższym poziomie. Mimo najwyższego piętra można dostać się do nich bezpośrednio z drogi dojazdowej!

Zobacz koniecznie pierwszy w Polsce mobilny hotel z upcyklingu: czytaj artykuł. 

e3HqOzcn195MtwIZKouqEII3jtqGKplDCVbnw1cUMsxvjII2u2mui5uFpFKKkwuJfqdawGdLRAWckFJG2F86sWUYjAkQE6rY0uAG56xi XL9TIDLmdMM1VsxrO9 Ks1qBmKhSN f

Ogniwa słoneczne, naturalna wentylacja i deszczówka

Wszystkie wspólne przestrzenie są oświetlane światłem słonecznym. Konstrukcja, dzięki otworom w kamieniu, korzysta także z naturalnej wentylacji. Budynek może poszczycić się wysokim poziomem energooszczędności. Panele słoneczne znajdują się na dachu, nad kuchnią bankietową i parkingami i generują ponad 50% energii elektrycznej potrzebnej do funkcjonowania hotelu. 

Na terenie obiektu znajdują się zbiorniki do zbierania wody deszczowej, którą wykorzystuje się ponownie, aby zmniejszyć skalę marnowania surowców. 

6uH8eEIShvNW7Ot78Ahi pE726aSFKEE8FowtTam9a5JM7P7CupUp1Z HI z9jmzj2EKoUay99BrwerzCtaNVofzH9fQKlYXNr9CIz1zAwe61OeYLLhdcFfn

Dzięki temu rozwiązaniu konstrukcja wpisuje się w nurt zrównoważonego budownictwa, a dodatkowo, ekonomicznego. Projekt dostosowany jest do panującego w Indiach klimatu i polega na dostępności lokalnych surowców.

Zrównoważone budownictwo przybiera różne formy i wykorzystuje wiele sposobów na to, aby móc pochwalić się nie tylko nowoczesnym designem i technologią, ale i dbałością o środowisko naturalne i energooszczędnością.

h UqlWc0EEU46TLemnD5GNtYfcwKvw rU2V4ZlZIggIocuveoW8Pk6Kbhi2baaMyJXaWeUJ9DcXAp4Ao7D J8LLUaSf oqJOrAaYW2 bFFM 5XF6mPe5 3rt0ihPviGW4zFBiSoc

Jeśli zastanawiasz się nad świątecznym i energooszczędnym wystrojem swojego domu, przeczytaj artykuł, jakie lampki wybrać na choinkę i czy świąteczne światełka są energooszczędne? Czytaj tutaj. 

źródło i fot.: sanjaypuriarchitects.com, e-architect.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.