Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Farbowanie naturą. Naturalne barwniki, których nie znałeś

Farbowanie naturą. Naturalne barwniki, których nie znałeś

Kolory. Te najpiękniejsze pochodzą z natury. Wiele roślin posiada naturalne funkcje barwiące, które można zastosować zarówno w przemyśle spożywczym, jak i tekstylnym. Jakie są alternatywne sposoby kolorowania naszego życia bez użycia chemicznych kolorów? Naturalne barwniki.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Kolorowe i trujące

Chemiczne barwniki tekstylne używane w fabrykach odzieży na całym świecie generują ogromne ilości zanieczyszczeń. Niekontrolowane przedostanie się chemikaliów do wód to katastrofa dla lokalnych ekosystemów. Problem może zostać zredukowany poprzez wzmocnienie zabezpieczeń i filtrów w zakładach, czy zmniejszenie skali produkcji często nawet niewykorzystanych ubrań (trafiają wielokrotnie na wysypisko lub upychane są latami w magazynach). Ale to naturalne barwniki mogą zdziałać cuda i zmienić oblicze tej gałęzi przemysłu.

Naturalne barwniki

Zachęcającą alternatywą dla chemicznych kolorów, jest korzystanie (z umiarem) z dóbr natury. Pigmenty zawarte w grzybach, ziołach i roślinach mają niezwykłe zdolności barwiące. Nieraz zafarbowaliśmy na pewno dłonie mleczajem, borowikiem ceglastoporym, czy podczas gotowania, kurkumą. Barwi także szafran, burak, (w Polsce znany jako krokosz barwierski) oraz chlorofil, zawarty praktycznie w każdej roślinie. 

6tTPIikKQDwMUajSyMzTN1GVi6 X7UoKe sXTcYsWQMUKmP3kRzLpKzTDDYc5G GZNpGHYleyq3qfDPBVhBVRWXAg2EslYbgDkd6ms7t FnHN9b7gdlJr jow5NZOJjp5fBHOWm1=s0
Grzyby barwiące. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Istnieją różne gatunki grzybów, wytwarzające pigmenty, które można wykorzystać do barwienia tekstyliów. Ponadto te gatunki grzybów mogą rosnąć na biologicznych materiałach odpadowych, takich jak trzcina lub resztki jedzenia. Barwnik grzybiczy ma wiele zalet w porównaniu z syntetycznym kolorowaniem. Oszczędność wody, szerokie zastosowanie w przemyśle i składniki pochodzenia naturalnego, nieszkodliwe dla środowiska to główne zalety tego rozwiązania. Grzyby potrafią też pochłaniać dźwięk. Więcej o tym doświadczeniu przeczytasz tutaj.

Istnieją też sposoby na uzyskiwanie kolorów z odpadów roślin i grzybów, co wydaje się jeszcze lepszym krokiem. Brytyjka Nicole Stjernsward stworzyła system, który pozwala przetwarzać nadpsute warzywa i owoce i pozyskiwać z nich naturalne barwniki. Farba z buraka i pomarańczy może zostać użyta zarówno do barwienia tekstyliów, jak i innych produktów. 

Koloruj, ale z umiarem i szacunkiem dla natury

Choć, jak podkreśla Meksykanin Porfirio Gutierrez, prowadzący własną hodowlę roślin barwiących, dary natury nie są niewyczerpalne i należy korzystać z nich z umiarem. Prace Gutiérreza są obecnie wystawiane m.in. na kalifornijskim uniwersytecie. Artysta korzysta z prastarych tradycji i naturalnych barwników, które wykorzystuje do produkcji dywanów. Mężczyzna korzysta z tradycji, jakich nauczył się od przodków, Zapoteków.

Ona [natura] nas zaopatruje, a my w zamian bierzemy od niej tylko to, czego potrzebujemy – mówi artysta i dodaje, że w swoich projektach zawsze korzysta ze starożytnej wiedzy i mądrości.

3T0rg OYqqFkJmHdeqIa5RfRXQ9ruYRvbnZHj3KJF5z0TzysrhK9HSKhd6Dz4kGuS96HOV5AOv0HovRy4srC8Iq4u hgsL9om3dWrmWI6kP3f em5eIXJ8T9dRo SBY3LQS1EBLA=s0
Czerwień na dłoniach. Źródłem koloru są robaki. Barwnik pozyskiwany jest z wysuszonych, zmielonych owadów, zwanych czerwcami kaktusowymi, źródło: Instagram/porfirio_gutierrez_studio

W porównaniu z syntetycznymi barwnikami, które są używane w większości ubrań, naturalne substytuty są lepsze pod każdym względem. Do czasu, kiedy nie przekroczymy granicy pomiędzy rozsądnym wykorzystywaniem a nadużyciem. 

U1zAp7kl6H1M7VmmGDU8GQB2wpXoAqRNoEKw0z2cujDAZkWqW UT7whegR2hGG4HV E9IrIErb1f6VXRVuVsXcIHNHW9iBXdxC9HMjO W xJhA8m4gUM5BECj3av1gd nTTJqfwu=s0
Kaktus i kolorowe dłonie, źródło: Instagram/porfirio_gutierrez_studio

źródło: porfiriogutierrez.com, bbc.com, fot. Instagram/porfirio_gutierrez_studio

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.