Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Lex Izera. Wyrok na polskie lasy

Lex Izera. Wyrok na polskie lasy

Andrzej Duda podpisał ustawę tzw. Lex Izera. Pozwoli ona na wymianę gruntów z Lasami Państwowymi i start budowy fabryki polskiego samochodu elektrycznego Izera. Ekolodzy i aktywiści krytykują decyzję prezydenta.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Krytyczne głosy odnośnie do ustawy

Nowelizacja przepisów pozwoli na zamianę gruntów należących do Lasów Państwowych pod inwestycje z obszaru energii. Specustawa przewiduje pozyskanie gruntów leśnych pod inwestycje w Jaworznie i Stalowej Woli. Zdaniem ekologów i aktywistów Lex Izera to wyrok na polskie lasy.

– Andrzej Duda wydał wyrok na polskie lasy – podpisał #LexIzera. Jest to działanie antynarodowe i wbrew woli społeczeństwa. Prezydent po raz kolejny pokazał, że całkowicie lekceważy #KryzysKlimatyczny oraz obecne i przyszłe pokolenia Polek i Polaków – czytamy na profilu Koalicji Klimatycznej, czyli porozumienia organizacji pozarządowych zaangażowanych w działania na rzecz ochrony globalnego klimatu.

1,2 tys. ha gruntów

Zgodnie z ustawą w ciągu dwóch lat od wejścia w życie nowych przepisów tereny należące do Lasów Państwowych w Jaworznie i Stalowej Woli będą mogły stać się nieruchomościami należącymi do Skarbu Państwa. Chodzi o 80 działek w obu miastach, w sumie ponad 1,2 tys. ha gruntów.

Ustawa przewiduje też możliwość zamiany gruntów Lasów Państwowych sąsiadujących z działkami. Zamiana nie jest możliwa na obszarach chronionych np. obszary Natura 2000. Lasy Państwowe mają w zamian otrzymać w zarząd lasy, grunty lub nieruchomości, na których jest możliwe prowadzenie gospodarki leśnej.

Co na to prezydent?

Prezydent odniósł się do tematu podczas wizyty w Stalowej Woli. Andrzej Duda podkreślił, że ta inwestycja zapewni kilkanaście tysięcy miejsc pracy.

– Ustawa jest dedykowana tylko dwóm miejscom w Polsce, konkretnym działkom, oznaczonym w załączniku; jest ustawą absolutnie incydentalną, nie jest aktem prawnym o charakterze generalnym – wyjaśniał prezydent.

Dodał też, że tereny, o których mowa mają niską wartość jako obszary leśne. Zwrócił uwagę na fakt, że w zamian Lasy Państwowe dostaną obszary, gdzie nadal będą mogły prowadzić gospodarkę leśną.

– Jak Państwo doskonale wiedzą, zawsze chroniłem lasy państwowe, zawsze uważałem, że polskie lasy muszą pozostać dobrem społecznym, muszą być miejscami, gdzie korzysta się z ich walorów wypoczynkowych, zdrowotnych, wszystkich, które są potrzebne mówił Andrzej Duda i wyjaśniałLasy Państwowe otrzymają ekwiwalentne obszary, gdzie rzeczywiście może być realizowana z powodzeniem gospodarka leśna – często już jest realizowana – ale gdzie także będzie realizowana poprzez kolejne nasadzenia. Mało tego – jeszcze to drewno, które będzie pozyskiwane z obszarów, które zostaną przekazane pod inwestycje przemysłowe, będzie w gestii Lasów Państwowych, i to Lasy Państwowe będą nim gospodarowały.

źródło: facebook.com/KoalicjaKlimatyczna, wprost.pl, prezydent.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.