Farma fotowoltaiczna w Polsce za około 3 mln zł/MW?

Instytut Energii Odnawialnej w ramach zbierania danych do raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2019” sprawdził ceny, w jakich aktualnie realizowane są farmy fotowoltaiczne w naszym kraju. Z informacji przekazanych przez inwestorów wynika, że cena 1 MW mocy spadła o około 1 milion złotych – z 4 mln zł do około 3 mln zł.

IEO na podstawie danych przekazanych przez inwestorów biorących udział w aukcjach podaje, że 3 lata temu budowa 1 MW-owej farmy fotowoltaicznej w Polsce kosztował 4 mln zł. Dziś cena ta spada do około 3 mln zł, a w przypadku niektórych inwestycji nawet poniżej.

To pozytywny sygnał dla całej branży fotowoltaicznej. Z informacji zebranych przez IEO wynika, że z pierwszej aukcji dla inwestycji fotowoltaicznych z grudnia 2016 r. w terminie zrealizowano 55 instalacji z 73. Ich łączna moc to 52,5 MW. Natomiast z aukcji z czerwca 2017 r. zrealizowano już ponad ¼ projektów – w sumie 94 inwestycje o mocy 75 MW. Pozostałe powinny zostać skończone do końca czerwca tego roku, inaczej inwestorzy stracą gwarancję odkupu energii po zgłoszonej cenie.

Póki co najwięcej farm fotowoltaicznych zgłoszonych jako projekty w systemie aukcyjnym uruchomiono w woj. łódzkim i warmińsko-mazurskim, a łączna moc projektów farm fotowoltaicznych, które uzyskały finansowanie w ramach aukcji, wynosi 870 MW.

Póki co IEO jest w trakcie przygotowywania pełnego raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2019”, który powstaje na podstawie analiz własnych instytutu, danych np. Urzędu Regulacji Energetyki i Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz informacji pozyskanych od producentów i wykonawców instalacji PV.

źródło: gramwzielone.pl