1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fotowoltaiczne dachówki od Tesli już w sprzedaży!

Fotowoltaiczne dachówki od Tesli już w sprzedaży!

Większości z nas Tesla kojarzy się z samochodami. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ to właśnie od działalności w branży motoryzacyjnej wziął się rozgłos marki. Samochody takie jak Tesla S czy Tesla X to alternatywy dla samochodów klasy premium z silnikami spalinowymi. Na fali wschodzącej popularności Elon Musk postanowił wkroczyć w inne sektory rynku, rewolucjonizując wiele z nich. Tesla wykupując SolarEnergy miała plan, który podczas ostatniej prezentacji firmy ujrzał światło dzienne. Zaprezentowane wtedy dachówki fotowoltaiczne to pomysł, który może być rewolucją naszego wieku.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Wczoraj Elon Musk zaskoczył rynek za pośrednictwem serwisu Twitter: krótko poinformował, że można zamawiać już solarne dachówki na terenie Stanów Zjednoczonych. Dodatkową informacją było, że w przeciągu następnego roku, będzie można zamówić je niemal w każdym kraju. To bardzo ciekawa informacja, ponieważ rodzi wiele pytań odnośnie do dystrybucji.

Ogłoszono, że cena za metr kwadratowy innowacyjnych dachówek to 219 USD. Nie jest to tanio, lecz biorąc pod uwagę fakt, iż analitycy spodziewali się ceny na poziomie 230 USD, jest to dobra informacja. Zgodnie z tym koszt montażu dachu o powierzchni 186 metrów kwadratowych na którym 40% powierzchni stanowią dachówki solarne oraz dodatkowego akumulatora, który będzie generował energię w nocy to wydatek rzędu 50 tysięcy dolarów. Przy obecnym kursie na poziomie 3,90 zł daje to kwotę ok. 195 tysięcy złotych włącznie z dopłatami i ulgami amerykańskiego rządu. Wycena zawiera już koszt demontażu/montażu, fotowoltaicznych dachówek, a także PowerWallu 2, który ma stanowić domowy magazyn energii.

Biorąc pod uwagę informację dotyczącą dystrybucji dachówek niemal na całym świecie – nasuwa się pytanie odnośnie podwykonawców. W wielu krajach – jak chociażby w Polsce – Tesla wciąż nie ma swojego oficjalnego dystrybutora. Potencjalne osoby zainteresowane kupnem samochodu muszą sprowadzać je zza granicy, co wiąże się z wieloma dodatkowymi kosztami oraz brakiem autoryzowanego serwisu na miejscu. Jak więc będzie można kupić dachówki w Polsce, o ile znajdą się chętni? Kto będzie je montować? W ostatnim czasie IKEA rozpoczęła sprzedaż paneli fotowoltaicznych wraz z montażem, za który odpowiada firma GEO solar. Prawdopodobne jest, że Tesla znajdzie partnerskie firmy, które będą realizować zamówione projekty.

fot. główne: Tesla, źródło: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.