Fotowoltaika na gruntach PKP. PGE wybuduje kolejne farmy fotowoltaiczne

Grupa Kapitałowa PGE wybuduje farmy fotowoltaiczne na terenach należących do Polskich Kolei Państwowych. W sprawie inwestycji, które zostaną przeprowadzone w trzech województwach, został podpisany list intencyjny. Umowa na pierwszy projekt może zostać podpisana już na początku przyszłego roku.

Farmy fotowoltaiczne zostaną wybudowane na gruntach PKP znajdujących się w województwach śląskim, łódzkim i podkarpackim, ponieważ są one najkorzystniejsze pod względem możliwości przeprowadzania takich inwestycji. Koleje zapowiedziały, że będą zainteresowane zakupem wyprodukowanej na tych farmach energii.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Teraz do pracy zabierze się specjalnie powołany zespół projektowy, który wytypuje najkorzystniejsze lokalizacje. Strony porozumienia przewidują, że umowa na realizację pierwszego takiego projektu będzie podpisana najpóźniej w pierwszym kwartale 2020 roku.

Przypomnijmy, Grupa PGE realizuje Program PV. Zakłada on osiągnięcie do 2030 r. 2,5 GW mocy z instalacji fotowoltaicznych. Porozumienia, takie jak to z PKP, zostały już podpisane między innymi z Grupą Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol”. W Osieku, znajdującym się w powiecie staszowskim w województwie świętokrzyskim ma być realizowana inwestycja o mocy zainstalowanej 5 MW i rocznej produkcji sięgającej niemal 5 GWh. Będzie ona przeprowadzona na gruntach poeksploatacyjnych o powierzchni 10 ha. Składać się ma na nią około 16 tys. paneli fotowoltaicznych. Produkcja energii w tej elektrowni rozpocznie się najprawdopodobniej w połowie 2022 r.