Fotowoltaika receptą na smog? Mocne uderzenie od Lidera Rynku

Rocznie z powodu smogu umiera 45 tys. osób. To jest fakt. Jeżeli nie zaczniemy działać, wynik ten będzie jeszcze wyższy, a straty, także finansowe, wzrosną. Najbardziej niebezpieczne dla ludzkiego organizmu są pyły zawieszone PM10 i PM2,5. Cząstki PM10 z łatwością docierają do górnych dróg oddechowych, a następnie do płuc, a  pył PM2,5 jest na tyle mały, że może przenikać do krwi.

Koszty związane z niską emisją sięgają 30 mld euro – taka kwota została wydana na walkę z niską emisją w 2016 roku w Polsce. Pracujemy mniej efektywnie, łatwiej popadamy w stany depresyjne, nasz układ nerwowy starzeje się dużo szybciej. Jeżeli policzyć lata życia, które tracimy przez smog, każdego roku wszyscy Polacy żyją o 440 tys. lat krócej. Dużo częściej chorujemy. Pieniądze tracą pracodawcy i pracownicy, którzy oprócz dni wolnych wydają ciężko zarobione złotówki na lekarstwa.

Jest na to rozwiązanie – należy znacznie ograniczyć emisję pyłów. Jednym ze sposobów ograniczania niskiej emisji jest zmiana sposobu ogrzewania na  odnawialne źródła energii. W naszym kraju w każdym regionie dobrą inwestycją jest fotowoltaika – czyli pozyskanie energii elektrycznej ze słońca. Taką energię możemy wykorzystać do zasilania pompy ciepła, grzałek przepływowych czy promienników ciepła. Dzięki instalacji produkującej prąd ze słońca oszczędzać i dbać o środowisko może niemal każda rodzina mieszkająca w domu jednorodzinnym. Teraz na instalację pompy ciepła razem z fotowoltaiką możesz otrzymać dotację w ramach programu Czyste Powietrze.

Tysiące dzieci ma problem nie tylko z alergiami i astmą, ale również z koncentracją – to także efekt zanieczyszczonego powietrza, którym oddychają. Jeżeli chcemy stworzyć warunki sprzyjające rozwojowi naszych dzieci, musimy zacząć działać i to już teraz. Z raportu NIK wynika, że powietrze z roku na rok jest coraz gorsze. Osiągnięcie na stałe odpowiednio niskiego poziomu zanieczyszczeń w niektórych województwach może potrwać od 24 do aż 100 lat. Rezygnacja z węgla i inwestycje w odnawialne źródła energii mogą pomóc nam szybciej wygrać ze smogiem.

Oddychaj, oszczędzaj, ochraniaj!

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.