Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fotowoltaika zmniejszyła spalanie autobusu – test Flixbusa

Fotowoltaika zmniejszyła spalanie autobusu – test Flixbusa

Na jednym ze swoich zielonych autobusów, spółka Flixbus postanowiła w ramach testu, zamontować moduły fotowoltaiczne. Dzięki ich działaniu, średnie spalanie spadło o około 1,7 l/100 km. 

Reklama

Fotowoltaika zmniejszyła spalanie autobusu

Zamiast pełnych paneli, które oprócz samych ogniw posiadają także ochronne szkło, spółka założyła elastyczne maty PV. Do testu wykorzystano jeden autobus, który odbył trasę Dortmund-Londyn. Jej długość wynosi około 600 km.

Pojazd był napędzany silnikiem Diesla. Jego średnie spalanie wynosi około 25-30 litrów/100 km. Założone moduły generowały prąd, który trafiał do elektrycznych systemów – głównie klimatyzacji i gniazdek USB. Dzięki instalacji, zredukowano pobór mocy, pochodzącej z silnika. Przełożyło się to na średnie spalanie, które spadło o 1,7 l/100 km. 

Flixbus szuka różnych rozwiązań elektryfikujących swoje usługi. W listopadzie pisaliśmy o ich pracach nad wprowadzeniem do napędów autobusów ogniw wodorowych (czytaj tutaj). Spółka uruchomiła także kilka tras, na których kursują elektryczne autokary.

źródło: elektrowoz.pl

Fot. główne: Canva


Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.