Francuzi testują pływające wiatraki

W ramach wspólnego projektu dwóch francuskich firm: Nass&Wind oraz Ifremer, powstają pierwsze testowe pływające wiatraki. Tego rodzaju turbiny zamontowane są na pływakach i mają, w założeniu, swobodnie unosić się na wodzie w zadanym obszarze.

Budowane w ramach projektu Rotor instalacje testowane mają być w Bretanii, która dofinansowywuje ten projekt. W pierwszej fazie testów przewiduje się zaprojektowanie, zbudowanie i zwodowanie testowej instalacji w zmniejszonej skali: łopatki tego wiatraka mają mieć średnicę zaledwie trzech metrów.

Jak mówią partnerzy zbudowany model testowany ma być w centrum badawczo-rozwojowym Ifremer w Breast od października tego roku.

Menedżer tego projektu, Cyril Bourgoin z Nass&Wind powiedział, że budowa instalacji mniejszej skali pozwoli na zanalizowanie „skomplikowanych zależności pomiędzy strukturą pływającej platformy, turbiny wiatrowej, wiatrem i wpływem fal morskich”. Dzięki temu możliwe ma być potwierdzenie założeń projektu i opracowanie dalszej strategii rozwoju, aby możliwa była implementacja tego rozwiązania w większej skali.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Gwiazdor serialu „Beverly Hills, 90210” został pochowany w biodegradowalnym garniturze wykonanym z grzybów

Luke Perry, aktor najbardziej znany z roli Dylana McKaya w serialu „Beverly Hills, 90210”, zmarł w marcu tego roku na skutek udaru. Sophie Perry, córka aktora, podzieliła się za pomocą mediów społecznościowych ostatnią wolą swojego ojca: był nią ekologiczny pochówek w biodegradowalnym garniturze wykonanym z grzybów.