Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fuzja Lotosu z Orlenem ! Norweski rząd wspiera inicjatywę

Fuzja Lotosu z Orlenem ! Norweski rząd wspiera inicjatywę

Komisja Europejska zatwierdziła, na mocy unijnego rozporządzenia, przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. Norges Bank będzie głosować za wydzieleniem gdańskiej rafinerii, co w konsekwencji przybliża paliwową megafuzję.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Norgres Bank za wydzieleniem polskiej rafinerii

Dokładne instrukcje planu głosowania banku zostały opublikowane na jego stronie internetowej. 

W ogłoszeniu zawarty jest zamiar głosowania za w przypadku uchwały dotyczącej wydzielenia gdańskiej rafinerii Lotosu do osobnej spółki. By uchwała mogła zostać zatwierdzona, potrzebne jest aż 4/5 głosów.

– O tym, jak zamierza głosować na walnym, dowiadujemy się ze strony internetowej, na której bank publikuje instrukcje głosowania. Z dokumentu wynika, że Norwegowie zagłosują za w przypadku uchwały dotyczącej wydzielenia gdańskiej rafinerii Lotosu do osobnej spółki — Lotosu Asfalt. To kluczowa uchwała, ponieważ wymaga większości aż 4/5 głosów. Skarb państwa, który prowadzi projekt fuzji, kontroluje 53,19 % kapitału Lotosu, co na ostatnich pięciu walnych zgromadzeniach przekładało się na 70,6 do 75,6 % głosów. Potrzebuje więc sprzymierzeńców, a Norwegowie ze swoim pakietem są cenni- czytamy w środowym Plusie Biznesu.

Z odpowiedzi, które PB uzyskał od Lotosu wynika, że o ile uchwała o wydzieleniu rafinerii wymaga większości 4/5 głosów, o tyle pozostałe punkty walnego, mówiące o zgodzie na sprzedaż pozostałych aktywów, wymagają jedynie bezwzględnej większości, czyli ponad połowy głosów. „Pozycja skarbu państwa jest tu komfortowa” – wskazano.

Kluczowe decyzje 

Wszystkie kluczowe decyzje zostaną podjęte w najbliższy czwartek, 14 października  podczas walnego Lotosu.

Dla przypomnienia: zgodę KE wyda dopiero wtedy, gdy zostaną zawarte warunkowe umowy zbycia niektórych aktywów z obszarów: produkcji paliw, sprzedaży hurtowej i detalicznej, logistyki, asfaltów oraz paliwa lotniczego. Do 14 listopada Orlen ma czas, by wysłać do Brukseli plan wypełnienia środków zaradczych. Potrzebuje do tego wcześniejszej zgody akcjonariuszy Lotosu na zbycie aktywów – czytamy.

Co oznacza połączenie spółek?

Decyzja fuzji jest wynikiem dogłębnego zbadania przez Komisję Europejską proponowanego połączenia PKN Orlen i Grupy Lotos, dwóch dużych polskich zintegrowanych spółek naftowo-gazowych. – czytamy w oświadczeniu Komisji Europejskiej Obaj są aktywni w Polsce, gdzie obaj są właścicielami rafinerii, a także prowadzą działalność w kilku innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej i nadbałtyckich.

źródło: PAP, gazetaprawna.pl, polskieradio24.pl,ec.europa.eu

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.