Gdańsk: zamiast reklamówek – 2 tysiące bawełnianych toreb

Pod koniec lutego ruszyła kampania “Gdańsk bez plastiku” polegająca na promowaniu wśród mieszkańców proekologicznej postawy. Przygotowano 2 tysiące darmowych, bawełnianych toreb. Od 12 czerwca były one rozdawane w urzędzie miejskim, a sama kampania została pozytywnie przyjęta przez mieszkańców.

28 lutego tego roku w Gdańsku rozpoczęła się ekologiczna kampania „Gdańsk bez plastiku” mająca zachęcić mieszkańców do proekologicznych postaw. Jedną z nich jest zmniejszenie zużycia plastikowych opakowań i materiałów. W tym celu postanowiono rozdać 2 tysiące bawełnianych toreb. Kampania została ogłoszona w gdańskim Ogrodzie Zoologicznym, podkreślając tym samym wpływ działań człowieka na środowisko życia zwierząt.

Fotowoltaika od Columbus Energy

– Trzeba mieć świadomość, że plastik zabija i należy sobie uświadomić, ile plastiku pływa w morzach i oceanach, który tak szybko się nie rozkłada. Często jest on połykany przez zwierzęta i prowadzi do ich śmierci. Kiedy plastik dostanie się do pokarmu zwierząt, to również może doprowadzić do bardzo ciężkich komplikacji czy nawet śmierci – zaznaczył Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

12 czerwca ekotorby były rozdawane w Urzędzie Miejskim przy ulicy Nowe Ogrody i w ciągu jednego dnia ich zapas został wyczerpany. Oprócz toreb rozdawane były także ulotki informacyjne zawierające ,w jaki sposób wypracować odpowiednią postawę proekologiczną.

– Bardzo się cieszymy, że mieszkańcy tak chętnie dołączyli do naszej kampanii i mamy nadzieję, że torby będą im służyły do codziennych zakupów. Warto wspierać postawy mające na celu dbanie o środowisko, a wspólnie, zaczynając nawet od małych działań, uda nam się go osiągnąć, mówi Alicja Bittner z Urzędu Miasta w Gdańsku.

Foto: Dominik Paszliński – gdansk.pl