Gdynia: porozumienie Green City Accord i zmiany klimatu ukazane w projekcie torpedowni

Gdynia: porozumienie Green City Accord i zmiany klimatu ukazane w projekcie torpedowni

Gdynia dołączyła już do europejskiego porozumienia Green City Accord. Jako pierwsze miasto w Polsce dołączyła do innych samorządów, które kładą nacisk na ekologię i ochronę środowiska. Ponadto powstał projekt absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, spoglądający na zmiany klimatu z niecodziennej perspektywy.

Torpedownia zmieniona w siedlisko ptaków

Babie Doły to najbardziej wysunięta na północ dzielnica Gdyni. Niedaleko znajduje się tu nie tylko lotnisko, na którym co roku odbywał się Open’er Festival. W okolicy można podziwiać dzikie plaże, klify, a uwagę spacerowiczów przyciąga także historyczna torpedownia. Zainspirowana samą budowlą Agnieszka Nyka, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, postanowiła ukazać inny wymiar budowli. W obliczu globalnego ocieplenia i zmian klimatu, w projekcie torpedowni, która stała się siedliskiem ptaków, uchwycono współczesny problem dotykający cały glob. Agnieszka Nyka zwróciła uwagę, do czego prowadzi dewastowanie i nadmierne eksploatowanie dzikich terenów.

CeJ4YZgSm4ky2IlhducSaMpdepDI7J3OWLTSpt4qsOqkVshzWsK9H9fh 9JpwyZAMiD0sqtX2QDdRE4 iebBXwltJYNXRis2Nl71EMkGJE4WCA8Ztv8ILZBiD3YXRNM29za1cI K
źródło: gdynia.pl

Problem ciągłego zmniejszania siedlisk i proces zagospodarowania dzikich terenów został ukazany na przykładzie torpedowni w Babich Dołach. Projekt zwraca dodatkowo uwagę na destrukcyjny wpływ człowieka nie tylko na przyrodę, ale i na innych ludzi, za sprawą angażowania się w działania militarne. Absolwentka podkreśliła, że nieużytkowany budynek mógłby spełnić tym razem pożyteczną funkcję, zapewniając ptakom bezpieczne miejsce do bytowania.

Projekt powstał jako sygnał, że architektura nie powinna być już tylko dla ludzi, ale także stanowić ramy dla przyrody. Program funkcjonalny założenia zbudowany jest więc na dwóch równoległych celach. Pierwszy to stworzenie warunków dla zapewnienia siedlisk przyrodniczych i rozwoju ekosystemów morskich, ochrona lęgów i rozwój bioróżnorodności. Drugim celem jest stworzenie ośrodka edukacyjnego i centrum dla zwiedzającychstwierdziła Agnieszka Nyka.

gyP8Yt8w28pgcYYCYEElG m6p3A 3N iAj1vvs7Tz5iSHQ9pd w32LiwOskPfyeh6OYT5V FW7JzcmzeJYIJDng05cRFbtO11hdQPfTDBQQJWcdXNig2lbGawt4C82Dtt5ubHJR4
źródło: gdynia.pl

Ekologiczna Gdynia w Green City Accord

Jednocześnie miasto Gdynia przystąpiło do europejskiego porozumienia Green City Accord. Wśród obszarów zainteresowań porozumienia znajdują się kwestie społeczne, środowiskowe i przyrodnicze: działania na rzecz przywracania i zwiększania bioróżnorodności, promowanie idei GOZ, poprawa jakości powietrza i wody, ograniczanie hałasu. 17 marca odbędzie się wirtualne spotkanie członków Green City Accord.

Kroki i działania, wynikające z Green City Accord mają zostać zrealizowane przez najbliższe 10 lat. Wśród innych europejskich miast, które włączyły się w akcję, znalazło się Oslo, Lille, Saragossa, Braga, Lahti, Turku i Helsinki. Poszczególne miasta mają wspierać się i dzielić doświadczeniem na drodze do osiągania lepszej i przyjaznej ludziom oraz środowisku przyszłości. Według zastępcy prezydenta miasta Gdyni ds. innowacji Michała Gucia, innowacja równa się ochronie środowiska i klimatu.

– To z jednej strony możliwość porównania swoich doświadczeń z najlepszymi europejskimi samorządami, troszczącymi się o jakość środowiska, a z drugiej strony bez wątpienia motywacja do tego, by Gdynia była jeszcze bardziej zielonym, przyjaznym miastem o czystym środowisku – skomentował Wojciech Szczurek, prezydent miasta.

źródło: gdynia.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.