Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Gdzie i kiedy kwitną krokusy?

Gdzie i kiedy kwitną krokusy?

Dywany krokusów na polanach w otoczeniu gór wyglądają zjawiskowo. To dlatego co roku dziko rosnące krokusy przyciągają rzesze turystów. Większość kieruje się do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ale nie tylko w Tatrach rosną krokusy. Gdzie jeszcze warto się wybrać? I co wiemy o tych pięknych kwiatach?

Reklama

Gdzie i kiedy kwitną krokusy?

Krokus, nazywany też szafranem spiskim, to roślina charakterystyczna dla środkowej i południowej Europy, krajów basenu Morza Śródziemnego, a także Zachodniej Azji i części Chin. Krokusy występują w różnych kolorach, z czego najbardziej charakterystyczne z nich to fioletowy, żółty oraz biały. Kwiaty te występują naturalnie, ale należą też do roślin uprawnych. Wymaga gleby bogatej w związki azotu, dlatego często spotykamy je na polanach pasterskich.

Z szafranu uprawnego uzyskuje się jedną z najdroższych przypraw na świecie – charakterystyczny szafran, który po roztarciu zmienia kolor – z czerwonego na intensywnie żółty (podobnie, jak kolor kurkumy). Krokusa nie należy mylić z krokoszem barwierskim, z którego również uzyskuje się substytut szafranu lub olej. 

Gdzie kwitną krokusy w Polsce?

Krokusy, rosnące zarówno w centrach miast, jak i w rejonach polan i gór, przyciągają uwagę ludzi spragnionych wiosny. O ile w miastach krokusy (i żonkile) są sadzone początkiem kwietnia i cieszą oko, to w górach na kwiaty te “polują” spragnieni widoków turyści. W mediach społecznościowych oraz na portalach o tematyce górskiej użytkownicy dzielą się zdjęciami z wycieczek, zachęcając innych do odwiedzania Tatr, Beskidu Żywieckiego czy Gorców, czyli urokliwego pasma górskiego leżące w Beskidach Zachodnich. Jeśli chcesz uniknąć tłumów polecamy wybrać się w Gorce, Beskid Żywiecki, Sądecki lub Wyspowy.

Zobacz, do których parków narodowych możesz wejść z psem.

Kolejki po krokusy

Morskie Oko, Kalatówki, Dolina Chochołowska, Kościeliska i rejony Zakopanego to obecnie jedne z najbardziej obleganych terenów w Polsce. Również ze względu na pojawiające się tam wiosną krokusy. 

Łatwość w dotarciu do Morskiego Oka zachęca setki tysięcy turystów do odwiedzenia największego jeziora w polskich Tatrach. Nie byłoby nic złego w kontemplowaniu natury, gdyby nie nagminne stresowanie zwierząt – zarówno dzikich, jak i koni dorożkarskich, śmiecenie, wyrzucanie niedopałków i po prostu brak ciszy, który dla zwierząt jest szkodliwy. „Nadmiar turystów w jednej chwili powoduje migrację fauny z powodu ekstremalnie nasilonej antropopresji” – podaje Park Narodowy Gór Stołowych. Krokusy można znaleźć nie tylko w Dolinie Chochołowskiej.

Dolina Chchołowska jest ładna nie tylko wiosną, ale i także później. W każdym miesiącu, szczególnie w maju i w czerwcu. Krokusy są popularne, ale tatrzańskie doliny mają o wiele więcej walorówmówi jedna z przewodniczek tatrzańskich. 

Krokusy lokalnie

Krokusy wiosenne rosną do kwietnia, często wychodzą spod śniegu. Wysyp krokusów trwa krótko, bo ok. 2-3 tygodnie w zależności od pogody. Stąd zapewne bierze się też “moda na krokusy”, które można zobaczyć raz do roku. Zarządy miast zachęcają jednak do oglądania kwiatów także w centrach metropolii. Żonkile, krokusy i tulipany można znaleźć np. w warszawskich, krakowskich i wrocławskich parkach, skwerach oraz przy bulwarach. W podmiejskich lasach spotkamy także przebiśniegi, zawilce, fiołki, midounki i inne cieszące oko kwitnące rośliny.

Wokół nas jest wiele kwiatów, które zasługują na równie dużą uwagę, co tatrzańskie krokusy.

Czytaj: Z archiwum pszczelego: 5 zaskakujących faktów o zapylaczach

źródło: krakow.pl. atlas-roslin.pl

fot. główna Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.