Gdzie i kiedy kwitną krokusy?

Gdzie i kiedy kwitną krokusy?

Na fotografiach z górskich wycieczek wyłaniają się już pierwsze okazy jasnofioletowych krokusów. Co roku wśród turystów oraz mieszczuchów powraca pytanie: kiedy rosną krokusy, czy już wzeszły, gdzie ich szukać? Krokusów w Polsce nie brakuje, ale czy moda na krokusy jest dobra dla przyrody?

Kiedy kwitnie krokus?

Krokus, nazywany też szafranem spiskim, to roślina charakterystyczna dla środkowej i południowej Europy, krajów basenu Morza Śródziemnego, a także Zachodniej Azji i części Chin. Krokusy występują w różnych kolorach, z czego najbardziej charakterystyczne z nich to fioletowy, żółty oraz biały. Kwiaty te występują naturalnie, ale należą też do roślin uprawnych. Krokusy wiosenne rosną do kwietnia, często wychodzą spod śniegu.

Z szafranu uprawnego uzyskuje się jedną z najdroższych przypraw na świecie – charakterystyczny szafran, który po roztarciu zmienia kolor – z czerwonego na intensywnie żółty (podobnie, jak kolor kurkumy). Krokusa nie nalezy mylić z krokoszem barwierskim, z którego również uzyskuje się substytut szafranu lub olej. 

7DyFIhaMe9If 8Uk3d6rEyqWH221Lyf4hRAk1VEqrlGXYC8J35NdaSmFsH 1F5wIQozM9SlwNj6ERznxW ipfiwHMnmDulX6XOwYuc0dxXznxtVDe ek9BKpspz2tZR1uefypBzZ
fot. Unsplash

Gdzie można znaleźc krokusy w Tatrach i Beskidach?

Krokusy, rosnące zarówno w centrach miast, jak i w rejonach polan i gór, przyciągają uwagę ludzi spragnionych wiosny. O ile w miastach krokusy (i żonkile) są sadzone początkiem kwietnia i cieszą oko, to w górach na kwiaty te “polują” spragnieni widoków turyści. W mediach społecznościowych oraz na portalach o tematyce górskiej użytkownicy dzielą się zdjęciami z wycieczek, zachęcając innych do odwiedzania Tatr, Beskidu Żywieckiego czy Gorców, czyli urokliwego pasma górskiego leżące w Beskidach Zachodnich. Najwyższy szczyt Gorców, Turbacz liczy 1310 m n.p.m. Zobacz, do których parków narodowych możesz wejść z psem.

l TDCO20YHYF pY9jt4ARu vFhph1RIbMxl8MXCRZF0dhcuUlycSvE8IpckN4 hCbfN43AhFZ21N6KIHkvcIKiqfmobjKDz sTp2jSscg 4 SMl2sxZ20iDo8e PnTq3KwMfblMg
Żółty, fot. Unsplash

Kolejki po krokusy

Morskie Oko, Kalatówki, Dolina Chochołowska, Kościeliska i rejony Zakopanego to obecnie jedne z najabrdziej obleganych terenów w Polsce. Również ze względu na pojawiające się tam wiosną krokusy. 

TfyDRMOKnfvaFgZp2gSk8XmtyNeDMg6q6gvsnEkBMarmzPxYp2CFOoZ9ja0XKEh8AddpqUwYtlnQscGfSMK7Jfqv JbsquKA8wN204y bNw75XDYD
fot. facebook.com/warunki

Łatwość w dotarciu do Morskiego Oka zachęca setki tysięcy turystów do odwiedzenia największego jeziora w polskich Tatrach. Nie byłoby nic złego w kontemplowaniu natury, gdyby nie nagminne stresowanie zwierząt – zarówno dzikich, jak i koni dorożkarskich, śmiecenie, wyrzucanie niedopałków i po prostu brak ciszy, który dla zwierząt jest szkodliwy. „Nadmiar turystów w jednej chwili powoduje migrację fauny z powodu ekstremalnie nasilonej antropopresji” – podaje Park Narodowy Gór Stołowych. Krokusy można znaleźć nie tylko w Dolinie Chochołowskiej.

Dolina Chchołowska jest ładna nie tylko wiosną, ale i także później. W każdym miesiącu, szczególnie w maju i w czerwcu. Krokusy są popularne, ale tatrzańskie doliny mają o wiele więcej walorówmówi Alicja Serafin, która odbyła kilka lat temu kurs przewodnika tatrzańskiego. 

p9h5IvYKRTCUmkDXXsh5P9VFC0EDpUveehHZQK9j85UfGQDZ8MAboMbaMwnWSnRZskLGeBKu C6IfZGChyIhBfxmcCZjW9MDa 2ew7OesOK2 MEM 9sGVl4d5OR fE7RyKQ8lldv
Śnieżyca wiosenna, fot. Unsplash

Krokusy lokalnie

Krokus kwitnie około 2,3 tygodnie od końca marca do połowy kwietnia. Stąd zapewne bierze się też “moda na krokusy”, które można zobaczyć raz do roku. Zarządy miast zachęcają jednak do oglądania kwiatów także w centrach metropolii. Żonkile, krokusy i tulipany można znaleźć np. w warszawskich, krakowskich i wrocławskich parkach, skwerach oraz przy bulwarach. W podmiejskich lasach wyłoniły się także cudowne przebiśniegi, zawilce, fiołki, midounki i inne cieszące oko kwitnące rośliny.

Wokół nas pojawiło się wiele kwiatów, które zasługują na równie dużą uwagę, co tatrzańskie krokusy. Wiosenne i przedwiosenne kwiaty można podziwiać w wielu miejscach w ciszy. 

Czytaj: Z archiwum pszczelego: 5 zaskakujących faktów o zapylaczach

źródło: krakow.pl. atlas-roslin.pl

fot. główna Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.