Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Gdzie nasze oszczędności i co z ekologią? Jak zmiany w prawie energetycznym wpłyną na rozwój fotowoltaiki?

module pv

Gdzie nasze oszczędności i co z ekologią? Jak zmiany w prawie energetycznym wpłyną na rozwój fotowoltaiki?

Polacy coraz częściej decydują się na inwestycje w fotowoltaikę. Głównym czynnikiem, który o tym decyduje jest redukcja kosztów za energię elektryczną. Jak zmiana prawna w 2022 r. wpłynie na rozwój branży? Czy brak perspektyw na oszczędności doprowadzi do spadku zainteresowania fotowoltaiką?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Co wpływa na decyzję Polaków o instalacji fotowoltaiki?

Dofinansowania, sezon wakacyjny, wyjątkowo sprzyjająca pogoda, a także przybierający na sile boom na rynku budowlanym, to czynniki składające się na dynamiczny rozwój branży fotowoltaicznej w kraju.

W celu statystycznego określenia dominującego czynnika wpływającego na decyzję inwestorów, portal Oferteo.pl przygotował „Raport o fotowoltaice”. Pod uwagę zostały wzięte różne kwestie: oszczędności, troska o środowisko, obawa o wzrost kosztów energii, dofinansowania, nowoczesne rozwiązania, polecenia znajomych i opinie w Internecie.

TlzdbTbvV tZJcferu7kqRomBEU4 R80IobOV wv9aFvQlFzN4WTmLOfvUDgEK9ndFDSZHfmbtgGkAg3E3ynv0vnHIOEsUukmF9nzvODJ8Cg2ivPXX3WrD85thKxp6hAO0 0gtRe

Najwięcej głosów, podobnie jak w zeszłym roku, skierowanych było w kierunku oszczędności i wyniosła aż 74% głosów. Drugie miejsce na podium zajęła troska o środowisko z wynikiem 57% głosów. Następnie okazało się, że 44% inwestorów dokonało wyboru w obawie przed wzrostem kosztów energii w przyszłości. Dofinansowania, podobnie jak chęć skorzystania z nowoczesnych rozwiązań, przekonały 22% osób, a 13% kierowało się pozytywnym poświadczeniem znajomych.

Jak nowe przepisy wpłyną na rozwój branży?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowelizację ustawy o prawie energetycznym. Decyzja o zmianie sposobu rozliczania prosumentów wchodzi w życie dnia 1 stycznia 2022 r. Obecnie funkcjonujące bilansowanie z siecią, w którym 80% wytworzonej energii jest do dyspozycji prosumenta zostanie zmienione na sprzedaż energii przez prosumenta po cenie hurtowej, a następnie kupno jej od dostawcy w cenie detalicznej.

Mówiąc prościej, według wielu ekspertów fotowoltaika nie będzie już tak opłacalna jak do tej pory pod względem finansowym. „Raport Oferteo o fotowoltaice” pokazuje jaki przyszły stan rzeczy będzie miał wpływ na rozwój branży.

boobc6Dpz2BGB4QxeSCdHU86ha27nYNXlKMkqMPn vsGACOuc2PwNqJtkkRDdor3HlO4 2vUN4awng0d safa4v2 QWi5WhCy8wg UvPhlLkyzoj4Z5X iQE

Według przeprowadzonego raportu 29% Polaków nie wie, czy przy zmianie przepisów zdecydowałoby się na inwestycję w fotowoltaikę, a 25% całkowicie zrezygnowałoby z montażu paneli. Następnie 12% głosujących zdecydowałoby się na inwestycję, ale zabezpieczając się poprzez kupno urządzenia do magazynowania energii, natomiast 6% osób nie słyszało o szykujących się zmianach. Pozostaje 28% Polaków, którzy mimo wszystko zdecydowaliby się na inwestycję.

Przeprowadzona ankieta nie rokuje obiecująco w kwestii rozwoju branży energii słonecznej przy wejściu w życie nowego prawa. Spadek zainteresowania fotowoltaiką może mieć zły wpływ na nasze środowisko. Pozostaje więc pytanie: czy rządzący wzięli pod uwagę źródło motywacji Polaków do inwestycji?

źródło i fot: informacja prasowa

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.