Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Grupa inwestorów wzywa USA do ponownego przyłączenia się do porozumienia paryskiego

USA

Grupa inwestorów wzywa USA do ponownego przyłączenia się do porozumienia paryskiego

Grupa europejskich i amerykańskich inwestorów ze zbiorowymi aktywami o wartości 30 bilionów dolarów apeluje do Stanów Zjednoczonych o ponowne przyłączenie się do porozumienia paryskiego. Przypomnijmy, że prezydent Donald Trump podjął decyzję o wycofaniu się z globalnego paktu dotyczącego zmian klimatycznych. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Grupa, do której należą tacy inwestorzy jak BlackRock Inc. z siedzibą w Nowym Jorku, zauważyła, że Stany Zjednoczone ryzykują ogromne straty gospodarcze, wycofując się z porozumienia paryskiego zawartego w 2015 roku. 

– Ponowne przyjęcie porozumienia paryskiego stanowiłoby ważny sygnał polityczny, tym samym przyciągając kolejnych inwestorów w celu wspierania zrównoważonego rozwoju i tworzenia miejsc pracy w kluczowych sektorach gospodarki USA – powiedziała w rozmowie z Reuters Stephanie Pfeifer, Dyrektor Generalna Grupy Inwestorów Instytucjonalnych ds. Zmian Klimatu. 

Do apelu dołączyli się również inwestorzy z Europy, Azji, Australii i Nowej Zelandii. Wydali oni wspólne oświadczenie wzywające USA do powrotu do porozumienia paryskiego. Dokument miał zostać opublikowany w środę rano, po zamknięciu sondaży wyborczych w USA. 

Jakie plany mają kandydaci na prezydenta?

Joe Biden, kandydat Demokratów na prezydenta, powiedział we wtorek, że zamierza ponownie przystąpić do porozumienia paryskiego. 

Tymczasem podczas ostatniej kampanii wyborczej (w 2016 roku) Trump opowiadał się za odejściem od paktu, podkreślając, że jego postanowienia uderzą w gospodarkę USA. Jednak zgodnie z zasadami ONZ prezydent Trump musiał czekać do 4 listopada 2019 roku, aby rozpocząć całoroczny proces potrzebny do rezygnacji z porozumienia. 

Zdanie inwestorów

Mindy Lubber, dyrektor naczelna grupy wsparcia zrównoważonego rozwoju Ceres, również podpisała oświadczenie. Uważa ona, że odejście od postanowień paktu było „ogromnym błędem”. Wskazała jednak, że poszczególne stany i firmy amerykańskie wprowadzają własne środki przeciwdziałające zmianom klimatycznym i zanieczyszczeniu środowiska.  

– Inwestorzy wierzą, że porozumienie paryskie jest dobre zarówno dla gospodarki, jak i dla środowiska oraz naszej przyszłości. Właśnie dlatego musimy ponownie przyjąć jego postanowienia – powiedziała Lubber. 

Źródło: euractiv.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.