Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Innowacyjne zabezpieczenia przeciwpożarowe w instalacjach fotowoltaicznych od Columbus

Innowacyjne zabezpieczenia przeciwpożarowe w instalacjach fotowoltaicznych od Columbus

Columbus, wiodący dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki, wdraża nowe rozwiązanie. Taśmy samogaszące Columbus Safe, w które od połowy listopada wyposażone będą wszystkie instalacje firmy, to w pełni autonomiczny i ekologiczny system ochrony przeciwpożarowej.

Reklama

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Statystyki pokazują, że pożar instalacji fotowoltaicznej to sprawa marginalna, jednak w kwestii bezpieczeństwa nawet minimalne zagrożenie należy traktować poważnie. I właśnie na podniesieniu poziomu bezpieczeństwa swoich usług koncentruje się teraz Columbus, znany z nowatorskiego podejścia do biznesu.

– Od zawsze bardzo dbaliśmy o kwestie przeciwpożarowe w naszych instalacjach fotowoltaicznych – komentuje Michał Gondek, dyrektor Pionu Techniczno-Inwestycyjnego Columbus Energy S.A. – Jesteśmy jednak świadomi, że istnieje ryzyko błędu, wynikające z montażu lub z wad fabrycznych producenta. Przy naszej skali działalności musimy być pewni, że każda instalacja – w domu prywatnym czy w firmie – jest w 100% bezpieczna. Dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z producentem taśm samogasnących i podpisaliśmy umowę na wyłączność stosowania tego rozwiązania w OZE na terenie Europy.

Jak to działa?

Taśmy samogaszące Columbus Safe zbudowane są z materiału wykorzystującego innowacyjną technologię mikrokapsułek APP-TECH, po raz pierwszy użytą w fotowoltaice. Do tej pory stosowana była tylko w licznych gałęziach przemysłu (m.in. zbrojeniowym). Taśmy mają postać niewielkiej naklejki i zbudowane są z mikrokapsułek wypełnionych środkiem gaśniczym, który uwalnia się pod wpływem założonej temperatury (od 120°C). Dzięki właściwościom aktywowanego gazu, cały tlen z ogniska pożaru zostaje wyparty, a pierwszy płomień ognia natychmiast stłumiony. Uwolniony środek gaśniczy jednocześnie zapobiega ponownemu zapłonowi.

123724370 3366037033474229 3976444185603210432 n

Autonomiczne narzędzie prewencji pożarowej

Co ważne, taśmy samogaszące nie wymagają zasilania zewnętrznego czy współdziałania z jakimikolwiek zewnętrznymi czujnikami. Jak również serwisu, nadzoru i konserwacji. Są w pełni autonomicznym narzędziem prewencji pożarowej. Zarówno w stanie „czuwania”, jak i po uwolnieniu gazu, są obojętne dla środowiska naturalnego, w tym dla atmosfery. Nie przewodzą prądu ani nie wywołują korozji. Są całkowicie bezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Od połowy listopada będą integralną częścią wyposażenia każdej instalacji Columbus. Istnieje też możliwość zaopatrzenia się w nie przez dotychczasowych użytkowników instalacji, po skontaktowaniu się z działem handlowym.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.