Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ile kosztuje lot do USA… naszą planetę? Koszt jednej tony CO2 to nawet 3000$, za emisję płacimy wszyscy!

Ile kosztuje lot do USA… naszą planetę? Koszt jednej tony CO2 to nawet 3000$, za emisję płacimy wszyscy!

Zmiany klimatu to realne koszty dla światowej gospodarki. Emisja dwutlenku węgla podgrzewa atmosferę, a to oznacza więcej pożarów, susz i powodzi. Naukowcy wyliczyli koszt jednej tony CO2. Cenę ponosi planeta i każdy z nas. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Koszt jednej tony CO2

Lot tam i z powrotem z Londynu do Nowego Jorku może w dłuższej perspektywie kosztować globalną gospodarkę ponad 3000 dolarów. Podczas lotu na taką odległość samolot emituje ponad tonę dwutlenku węgla. Autorzy badania szacują, że każda wyemitowana do końca stulecia tona dwutlenku węgla to realny koszt, który wynosi właśnie 3000 dolarów.

Naukowcy zbadali ekonomiczne koszty kryzysu klimatycznego i stwierdzili, że obniży on w tym stuleciu globalny PKB nawet o 37%. Badania przeprowadzili eksperci z Cambridge University, University College London i Imperial College London, we współpracy z partnerami ze Szwajcarii, Niemiec, USA i Austrii.

Jak emisja CO2 wpływa na wzrost wydatków?

Kosztowne zmiany klimatu

Zmiany klimatu sprawiają, że szkodliwe wydarzenia, takie jak niedawna fala upałów w Ameryce Północnej i powodzie w Europie, są znacznie bardziej prawdopodobne powiedział dr Chris Brierley z University College London.

Jeśli przestaniemy zakładać, że gospodarki odbudują się po takich wydarzeniach w ciągu kilku miesięcy, koszty ocieplenia wydają się znacznie wyższe niż zwykle zakładanododaje.

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób emisja dwutlenku węgla wpływa na większą ilość ekstremalnych zjawisk pogodowych? Zobacz artykuł:

Potrzebujemy pilnych działań dla klimatu

Wydaje się, że najważniejszym powodem kalkulacji kosztów finansowych zmian klimatycznych jest zmuszenie osób odpowiedzialnych za biznes i rządy do podjęcia pilnych działań. Taniej będzie działać teraz niż później.

Jeśli to właśnie przemawia najgłośniej do ludzi, którzy mogą dokonać największej różnicy, kontynuujmy obliczanie kosztów braku działań w sprawie zmian klimatu i udostępnianie ich na szeroką skalę.

Wpływ ekonomiczny będzie zależał od tego, jak bardzo kraje byłyby gotowe zrobić, aby walczyć z kryzysem klimatycznym poprzez redukcję emisji powiedział Jarmo Kikstra z Międzynarodowego Instytutu Analizy Systemów Stosowanych i Imperial College London.

Dr James Rising z University of Delaware i London School of Economics and Political Science dodał:

Im więcej wiemy o zagrożeniach związanych ze zmianami klimatu, tym pilniejsze stają się działania. Każdego roku obserwujemy więcej klęsk żywiołowych związanych ze zmianą klimatu, a sytuacja będzie się pogarszać, dopóki nie uda nam się osiągnąć globalnych zerowych emisji netto.

Źródła: theguardian.com, eceee.org, dailyadvent.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.