Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Iluminacje świąteczne – ile kosztują miasta?

krakow

Iluminacje świąteczne – ile kosztują miasta?

Ogromne choinki, kilkumetrowe tunele, uśmiechnięte bałwany, a nawet gigantyczny, wdzięczny Reksio.  Wszystko to świeci, błyszczy, miga i rozświetla polskie miasta każdego roku przez dwa miesiące. Przyglądamy się kosztom świątecznych iluminacji i przemianom, jakie nastały w tym „gorącym”, ale i nieco smutniejszym sezonie.

Reklama

Za co płacą miasta?

Zamówienie, transport, montaż, konserwacja, ściągnięcie oświetlenia – to koszty, które corocznie ponoszą miasta, aby regiony Polski rozświetlał blask lampek, iluminacji i rozmaitych świątecznych instalacji. Do kwoty należy doliczyć też zużycie prądu, a jak mówią urzędnicy, trudno oszacować ją dokładnie. Dzieje się tak z powodu podłączenia do różnych instalacji elektrycznych. Kwota może ulec zmianie także w przypadku własnej instalacji wytwarzającej energię.

Dla przykładu koszt dostaw energii na warszawskie iluminacje wyniósł 1170 złotych dziennie w 2016 roku. Wszystko zależy od energooszczędności żarówek, ich ilości, operatora energii oraz długości sznurów lampek.

Które miasto wydaje najwięcej?

W rankingu miast, które z reguły wydają na oświetlenie świąteczne największe sumy, miano lidera ma w tym roku Warszawa. Co z innymi miastami? Najwięcej po stolicy wydają inne, duże miasta Polski: Kraków, Wrocław, Poznań i Gdańsk.

Mazowieckie

Warszawa rozbłysła w tym roku imponującym światłem. Jednak władze podkreślały już na początku grudnia, że w tym roku iluminacja nie będzie tak kosztowna, jak w zeszłych latach z powodu epidemii. 5 grudnia wokół chodników na Placu Zamkowym zgromadzili się zaciekawieni i spragnieni świątecznego nastroju przechodnie. Telewizja przeprowadzała transmisję tego wydarzenia.

Ratusz poinformował, że w tym roku koszt iluminacji miejskiej wyniesie około 4 miliony złotych. Dodatkowo zamontowane lampki są ekologiczne – użyto energooszczędnych diod LED. W zeszłym roku Warszawa przeznaczyła na świąteczne iluminacje 6,5 miliona złotych. Od 2016 roku oświetlenie dla Warszawy montuje firma Multidekor.

Dla przykładu mazowieckie miasto Radom płaci około 50 000 złotych corocznie, aby oświetlić 100-metrowy tunel świetlny. Nic dziwnego, że miasto stale inwestuje w tę iluminację. Radom już 4 razy został ogłoszony stolicą Województwa”. W konkursie „Świeć się z Energą”, pokonując Warszawę i Płock. 

Koszt przeznaczony na całe miejskie oświetlenie wyniósł w 2016 roku ponad 400 000 złotych. Rzecznik  Zakładu Usług Komunalnych Marcin Gutkowski mówi, że kwota wydawana na oświetlenie jest z roku na rok coraz mniejsza. Z uwagi na szykujące się podwyżki prądu w przyszłym roku, ta cena może wzrosnąć.

Natomiast w  Płocku na iluminacje wydano ponad 200 000 złotych w zeszłym roku.

Kraków

Kraków w tym roku za oświetlenie płaci 2 miliony złotych. Jak podaje Rzecznik Zarządu Dróg Miasta Krakowa Michał Pyclik kwota pochodzi z budżetu miasta i w tym roku należy opłacić zaliczkę, a w przyszłym resztę sumy. Miasto będzie świecić do 6 lutego. Jak twierdzi Zarząd Dróg Miasta Krakowa, miasto zobowiązane jest trzyletnią umową na wykonanie iluminacji. Umowa trwa od sezonu 2018/2019 i nie można jej rozwiązać przed czasem.

Jeszcze około pół roku temu Kraków oszczędzał podczas pandemii, wyłączając nocne oświetlenie. Jak podaje Gazeta Wyborcza, udało się wówczas zaoszczędzić około 20 000 złotych w ciągu doby.

Kto wykonuje iluminacje świąteczne miast?

Często wykonawca ulicznego oświetlenia jest wyłaniany corocznie w procedurze przetargu. Miasto może mieć też podpisaną, wieloletnią umowę na iluminację – tak jak w przypadku Krakowa, czy Warszawy. Instalacją, konserwacją i zdjęciem ozdób zajmują się specjalistyczne firmy dekorujące mniejsze oraz większe powierzchnie.

Opinia dostawcy energii

Zapytaliśmy specjalistę w zakresie energii, Tauron Polska, jak świąteczne iluminacje wpływają na miejskie sieci energetyczne. Jak podała rzecznik prasowa Taurona, Ewa Groń, oświetlenie nie jest istotnym obciążeniem dla sieci elektroenergetycznej.  W centrach miast infrastruktura sieci jest znacznie bardziej rozbudowana, niż w przypadku miejsc o mniejszym ruchu. Dlatego też w takich miejscach odbywa się wiele innych eventów, które mogą sprawnie przebiegać dzięki elastycznej i odpowiednio dostosowanej sieci. Ponadto, jak w przypadku Warszawy, inne miasta inwestuję w dostawy iluminacji ledowych, czyli energooszczędnych rozwiązań.

Świeci się

Nie tylko mieszkańcy i przechodnie doceniają klimat świątecznych iluminacji. Grupa Energa organizuje co roku plebiscyt na najpiękniej rozświetlone miasto. “Świetlna stolica Polski” przewiduje nagrodę dla zwycięskiego miasta – sprzęt AGD  z przeznaczeniem dla potrzebujących mieszkańców. Każdego dnia można głosować na rozświetlone miasta oraz dodawać zdjęcia z własnej, świątecznej perspektywy. Lista miast dostępna jest tutaj.

źródło: wyborcza.pl, rdc.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.