Indonezja zwraca Europie i USA 49 kontenerów z odpadami

Na indonezyjskiej wyspie Batam przygotowano 49 kontenerów z różnymi odpadami – plastikowymi oraz materiałami niebezpiecznymi. Władze Indonezji poinformowały, że kontenery wysyłkowe z odpadami zostaną zwrócone do Francji, Niemiec, Australii, USA i Hongkongu.

W zeszłym miesiącu Dżakarta zwróciła pięć kontenerów z odpadami do Stanów Zjednoczonych, dołączając do krajów Azji Południowo-Wschodniej, które są coraz bardziej niezadowolone z wykorzystywania ich jako wysypiska śmieci.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Azja Południowo-Wschodnia walczy z zachodnimi odpadami

W 2018 roku Chiny podjęły decyzję o zakazie importu zagranicznych odpadów plastikowych, tym samym wprowadziły chaos w globalnym recyklingu. Od tego czasu ogromne ilości śmieci zostały przekierowane do Azji Południowo-Wschodniej. W maju tego roku Malezja obiecała odesłać setki ton odpadów plastikowych. Tymczasem Filipiny zwróciły w zeszłym miesiącu do Kanady około 69 kontenerów śmieci, kończąc dyplomatyczny spór między tymi dwoma krajami.

Według danych Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF) każdego roku produkuje się około 300 milionów ton tworzyw sztucznych, z których większość trafia na wysypiska śmieci lub zanieczyszcza morza, co doprowadza do narastającego międzynarodowego kryzysu.