Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Innowacyjny parking ze składanym dachem fotowoltaicznym

Innowacyjny parking ze składanym dachem fotowoltaicznym

W Szwajcarskim Jakobsbadzie powstało innowacyjne połączenie parkingu z rozkładanym dachem i farmy fotowoltaicznej. Ilość wyprodukowanej z niego energii może odpowiadać zapotrzebowaniu 70 gospodarstw domowych. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Składany dach fotowoltaiczny

We współpracy z regionalnym operatorem kolejek linowych Kronberg, szwajcarski dostawca energetyczny SAK zrealizował projekt rozkładanej farmy fotowoltaicznej nad parkingiem samochodowym w mieście Jakobsbad. To jedna z bardziej unikalnych konstrukcji we wschodniej Szwajcarii (SAK przekonuje, że nawet w skali światowej).

 – Cieszę się, że po 2,5 roku planowania i około 13 miesiącach budowy mogliśmy uruchomić składany dach słoneczny Kronberg. Dla SAK ten projekt to kolejny ważny krok w kierunku przyszłości energetyki. Jako innowacyjny dostawca energii w regionie od lat inwestujemy na rozwijających się rynkach mówił Stefano Garbin, prezes SAK. 

4000 m2 rozkładanego fotowoltaicznego zadaszenia

Rozłożony dach ma powierzchnię 4000 m2 i zapewnia cień dla 152 zaparkowanych pod nim samochodów. Do jego instalacji wykorzystano 1320 modułów fotowoltaicznych. Twórcy projektu są przekonani, że roczna produkcja może osiągnąć poziom 350 MWh w skali roku. Odpowiada to zapotrzebowaniu na energię 70 gospodarstw domowych. Dodatkowo do instalacji przyłączono stacje ładowania pojazdów, które pobierają prąd bezpośrednio z paneli. 

Sprzedaż udziałów w energii

SAK umożliwił także kupienie udziałów w wyprodukowanej przez rozkładaną farmę energii odnawialnej. Osoby fizyczne za minimum 200 franków mogą nabyć, na okres 15 lat, mały fragment tej elektrowni i otrzymać gwarancję posiadania źródła czystej energii na własność. 

Źródło: sonnenseite.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.