Instalacja fotowoltaiczna na dachu bloku? To możliwe!

Instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne wśród właścicieli domów jednorodzinnych, ponieważ pozwalają osiągnąć znaczne oszczędności dzięki częściowemu uniezależnieniu się od zewnętrznego dostawcy energii elektrycznej. Niestety, fotowoltaiczne rozwiązania są rzadko wykorzystywane w blokach, bowiem montażem instalacji musiałby zainteresować się developer. Jednak od powyższej reguły zdarzają się wyjątki.

Mieszkaniec jednego z bloków na krakowskim Ruczaju postanowił na własną rękę zainstalować panele fotowoltaiczne; na takie działanie uzyskał odpowiednio wcześniej zgodę od administracji oraz wspólnoty mieszkaniowej.

Wedle Radosława Wrońskiego, przedsiębiorczego montera-miłośnika OZE, inwestycja generuje wystarczającą ilość energii elektrycznej do tego, by zasilić małe mieszkanie w bloku. Co więcej, najwidoczniej pan Radosław zachęcił do podobnego działania swych sąsiadów, bowiem kolejne rodziny zainteresowały się tematem instalacji fotowoltaicznych. Zainteresowanie jest tak duże, że niebawem może zabraknąć miejsca na dachu bloku na zamontowanie kolejnych tego typu urządzeń.

Instalacja jest zbudowana na potrzeby mojej rodziny. Jak się okazuje, małe mieszkanie w bloku zużywa niewiele energii, a panele mogą wytworzyć jej dostatecznie dużo. Oczywiście wielkość instalacji musi być dobrana odpowiednio do zapotrzebowania na energię, ale w Polsce nasłonecznienie jest zupełnie wystarczające do tego, żeby wykorzystywać takie systemy – powiedział Radosław Wroński w wywiadzie dla radia ESKA.