Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak chronić jeże zimą? W działania włącza się krakowska firma

Jak chronić jeże zimą? W działania włącza się krakowska firma

Jak chronić jeże zimą? Zimowe schronienia dla jeży stają się coraz popularniejsze. W krakowskim Parku Lotników oraz Parku Linearnym Ruczaj pojawiło się 20 nowych domków dla jeży. Inicjatorem ochrony tych kolczastych mieszkańców Krakowa jest Columbus, we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Jak chronić jeże zimą?

Na jeże żyjące w mieście czeka wiele wyzwań, z którymi nie mają do czynienia jeże mieszkające poza nim. W okresie wiosny i lata zwierzęta stale migrują w poszukiwaniu jedzenia, i to właśnie w trakcie takich wędrówek napotykają na wiele przeszkód. Są nimi przede wszystkim  ruch uliczny oraz ludzie. 

Spacerowicze, chcąc pomóc młodym osobnikom, często przenoszą je w inne miejsca, co doprowadza do rozdzielenia ich z matką. W trosce o dobro jeży, Columbus przygotował 16 nowych, bezpiecznych domków, które umieszczono w Parku Lotników, a pozostałe 4 w Parku Linearnym Ruczaj.

Ustawiono je w spokojnych, rzadziej uczęszczanych przez spacerowiczów miejscach. W niedalekiej odległości od zarośli, bez bezpośredniego sąsiedztwa ruchliwych tras czy placu zabaw. Jeże będą mogły korzystać z domków przez wiele lat.

fot. Domki dla jezy Columbus 1
Dom dla jeży od firmy Columbus, źródło: mat. prasowe

– Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, w trosce o wspólne dobro ludzi oraz zwierząt, zarządza tak terenami zielonymi, aby każdy znalazł dla siebie miejsce. W krakowskich parkach tworzone są ekostrefy, czyli miejsca, w których zabiegi pielęgnacyjne oraz ingerencję człowieka ogranicza się do minimum – koszenie traw, grabienie liści, wszystkie rozwiązania związane z ograniczeniem utraty wody – tłumaczy Mateusz Nędza, Inspektor w zespole Kraków w zieleni.

fot. Domki dla jezy Columbus 3
Tabliczki ostrzegawcze, źródło: mat. prasowe

– Również poza ekostrefami są wprowadzone podobne standardy. W mieście stawiamy także wiele budek lęgowych dla ptaków oraz domków dla jeży, które mają za zadanie stworzyć im bezpieczne schronienie. Zawsze chętnie wspieramy inicjatywy niosące pomoc zwierzętom. Bardzo się cieszymy, że firmy takie jak Columbus również chętnie się angażują w akcje, które mają na celu poprawę jakości życia wszystkich mieszkańców – dodaje.

Jeże to ważni członkowie każdego ekosystemu. Co o nich wiemy?

Co wiadomo o samych jeżach?

Są aktywne przede wszystkim nocą. Co ciekawe, podobnie jak niedźwiedzie zapadają w kilkumiesięczny sen zimowy. Zwykle trwa on od późnej jesieni aż do wiosny. Hibernacja  to czas szczególny i przede wszystkim niebezpieczny dla tych kolczastych stworzeń. Śpiące jeże są całkowicie bezbronne, tracą na wadze, zużywając zapasy tłuszczu zgromadzone przez całe lato. Podczas pierwszej zimy niestety ginie nawet 70% młodych jeży. 

Jedną z naszych wartości firmowych jest #troska, zarówno o klientów, pracowników, jak i o środowisko, które nas otacza. Między innymi dlatego jeż – często niedoceniany, a tak niezbędny element ekosystemu – stał się naszym wewnętrznym, firmowym symbolem. Jeż przypomina nam o wzajemnej trosce, o tym co naprawdę ważne w realizacji naszej misji, jaką jest budowanie zrównoważonego dostępu do przyszłości – komentuje Beata Kunc, wicedyrektor marketingu w Columbus Energy S.A. 

Zima to nie jedyny czas, kiedy jeże potrzebują bezpiecznego schronienia – ciężarne samice czasami zapadają w tzw. letarg, czyli hibernację letnią. Wybudzony jeż ma nikłe szanse na przetrwanie, chyba że otrzyma pomoc od człowieka.

– Stawiając pierwsze domki dla jeży w Krakowie, gdzie mamy siedzibę, stawiamy też kolejny mały krok, by zostawiać dobry ślad w naszym lokalnym środowisku, równocześnie zachęcamy także innych do podejmowania podobnych działań dodaje Beata Kunc.

Dla ich bezpiecznego przeżycia zimy, okresu lęgowego niezbędne jest suche, odpowiednio osłonięte miejsce, w którym jeż może zrobić swoje legowisko. Do wiosny domki od Columbusa stracą już zapach człowieka i będą naturalną częścią parków. Warto wiedzieć, że jeż to prawdziwy samotnik. Dlatego im więcej powstanie podobnych osiedli, tym większa szansa na uratowanie tych pożytecznych kolczastych mieszkańców Krakowa.

Pamiętajmy, że wszystkie gatunki jeży występujące w Polsce podlegają ochronie częściowej. Jeśli widzisz w zimie jeża, który nie śpi, spaceruje w dzień, albo jest ranny – pomóż mu! Bez Twojej pomocy nie ma szans na przeżycie. Pamiętaj, że są ośrodki i instytucje, które udzielają dzikim zwierzętom profesjonalnej opieki. W Krakowie jest to Dzika Klinika, Vetika, ORDZ w Tomaszowicach. Jeżeli pobliżu twojego miejsca zamieszkania nie ma takiej placówki, zadzwoń pod numer 986 – straż miejska ma obowiązek udzielić Ci wsparcia.

Chcesz wiedzieć więcej o ochronie zwierząt? Zobacz artykuł:

źródło: zzm.krakow.pl, mat. prasowe

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.