Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak miasta korzystają z energii słońca?

city

Jak miasta korzystają z energii słońca?

Do Ziemi dociera tak dużo energii słonecznej, że pokrycie jej powierzchni w 0,3% panelami słonecznymi wystarczyłoby na zaspokojenie potrzeb energetycznych świata! Dlatego nie powinno nas dziwić, że popularność systemów fotowoltaicznych stale wzrasta. Na rozwiązania oparte na PV stawiają także samorządy miast.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Dlaczego to jest ważne?

Obecny system energetyczny oparty jest w głównej mierze na paliwach kopalnych takich jak węgiel i ropa naftowa. Wydobycie i eksploatacja paliw nieodnawialnych ma negatywny wpływ na środowisko i powoduje emisję szkodliwych zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego. Odnawialne źródła energii to jeden ze sposobów, by ograniczyć emisję CO2. Coraz więcej osób decyduje się na własną elektrownię słoneczną, która staje się dla nich źródłem darmowej i ekologicznej energii elektrycznej. Również władze miast chętnie inwestują w rozwiązania OZE. Mikroinstalacje fotowoltaiczne z powodzeniem mogą stać się elementem przestrzeni publicznej i dodatkowo wpływać na komfort życia mieszkańców.

Fotowoltaika w przestrzeni miejskiej

Wprowadzenie odnawialnych źródeł energii do przestrzeni miejskiej jest kluczem w budowaniu świadomości proekologicznej społeczeństwa. Wśród dostępnych rozwiązań OZE najszybciej rozwija się fotowoltaika. Głównie ze względu na wysoką trwałość i łatwość obsługi paneli fotowoltaicznych. Ponadto moduły do produkcji energii elektrycznej  wykorzystują powszechnie dostępne i ekologiczne źródło, jakim jest energia słoneczna. Popularność fotowoltaiki w miastach w Polsce stale wzrasta.

Zalety fotowoltaiki

Mikroinstalacje fotowoltaiczne niejednokrotnie zasilają lampy uliczne oraz są źródłem oświetlenia znaków drogowych i billboardów reklamowych. Dodatkowo z energii słonecznej korzystają  nowoczesne parkomaty, a także miejskie wypożyczalnie rowerów. Ciekawe rozwiązania z zakresu źródeł odnawialnych posiada w swojej ofercie polska firma SEEDiA. Są to między innymi zasilane energią słoneczną ławki, wiaty autobusowe oraz inteligentne kosze na śmieci.

Ławki solarne

Ławki solarne łączą w sobie dwa ważne aspekty, jakimi jest dbałość o środowisko naturalne i poprawa jakości życia mieszkańców. Panele fotowoltaiczne wbudowane w ekologiczną ławkę wytwarzają energię elektryczną pod wpływem światła słonecznego. Uzyskana energia może zostać wykorzystana w różny sposób, na przykład do zasilania urządzeń elektrycznych. Ławki solarne wyposażone są w ładowarki USB oraz ładowarki bezprzewodowe. Jest to duże ułatwienie, dzięki któremu możemy naładować baterię telefonu w przestrzeni publicznej. Użytkownicy ławek solarnych mogą skorzystać również z dostępu do bezpłatnego WIFI. Dodatkowo niektóre modele posiadają kolorowy ekran LCD. Na ekranie możliwy jest podgląd aktualnych informacji takich jak temperatura czy poziom smogu w mieście.

seedia urban2
Ławka solarna, źródło: seedia.city

Ogniwa fotowoltaiczne zainstalowane w ławkach solarnych pracują przez cały rok, ale z różną wydajnością. Zależy ona od natężenia promieniowania słonecznego, które jest najwyższe w okresie letnim. Produkowana ze słońca energia elektryczna trafia do akumulatora, skąd może zostać pobrana o dowolnej porze, również w nocy. 

Solarne wiaty przystankowe

Przystanki autobusowe projektowane są z myślą o ochronie oczekujących pasażerów przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi. Również takie miejsca możemy zasilić energią słoneczną. Zastosowanie fotowoltaiki zapewnia dostęp do czystej energii elektrycznej i wpływa na wzrost funkcjonalności przystanków. Pobrana energia trafia do akumulatora i staje się źródłem zasilenia urządzeń elektrycznych. W przypadku wiat solarnych przydatną funkcją jest możliwość automatycznego generowania rozkładów jazdy i sterowania oświetleniem. 

Seedia shed
Przystanek solarny, źródło: seedia.city

Solarne kosze na śmieci

Solarne kosze na śmieci to nowoczesny sposób na gospodarowanie odpadami w miastach. Według dostępnych informacji, kosze solarne firmy SEEDiA redukują koszty zbierania odpadów z publicznych śmietników nawet o 43%. Funkcjonalność tego rozwiązania opiera się na zdalnym systemie monitorowania poziomu napełnienia. Gdy w koszu zaczyna brakować miejsca, informacja o tym trafia do służb komunalnych oraz do mieszkańców. Dzięki temu trasy odpadów planowane są tak, aby opróżniać jedynie pełne pojemniki.

Meble solarne to nowość w polskich miastach, która przyciąga uwagę swoją funkcjonalnością i atrakcyjnym wyglądem. W połączeniu z korzyściami, jakie niosą one dla środowiska, są rozwiązaniem, które sprzyja rozwojowi zielonych miast.

źródło: asenergy.pl, seedia.city, fot. Unsplash/ASIA CULTURECENTER

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.