Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak Polacy grzeją domy? Raport Polskiego Alarmu Smogowego

ogrzewanie

Jak Polacy grzeją domy? Raport Polskiego Alarmu Smogowego

Od 2014 roku liczba używanych w polskich domach jednorodzinnych „kopciuchów” spadła o około 850 tysięcy sztuk. Takie kotły nadal dymią jednak w prawie 3 milionach domów, a ponad 30% domów w Polsce nie ma żadnego ocieplenia. Jednocześnie tylko 14% pytanych wie, do kiedy musi wymienić stare kotły. To najważniejsze ustalenia nowego raportu pokazującego, jak idzie walka ze smogiem.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Coraz mniej osób ogrzewa węglem 

W porównaniu do 2014 roku, odsetek gospodarstw domowych korzystających z węgla spadł z 69% do 51%. Liczba gospodarstw domowych ogrzewanych gazem wzrosła z 14% do 24%. Jednak ponad połowa Polaków (55%) jest nieświadoma istnienia zakazu użytkowania starych kotłów, a jedynie 14% jest w stanie podać termin wejścia w życie takiego zakazu.

RhtIJ1APXQHkMH2vrAjiSuE56yOiz1oOG Q5utEMdCm r77sdBTDJOQ1cGYh5yx1kN2gO5wKvBFNiNV agAuyTU33M2NrlA43ysOrapUD7iP3981eFp8HG GzjKNc NHNL2WRQKc

Palimy węglem, drewnem i biomasą 

W 2014 roku było w Polsce ok. 3740 tys. kotłów zasypowych – tzw. „kopciuchów”. Do ponad 3 milionów z nich sypano węgiel. Do reszty wkładano drewno i biomasę. Dziś takich kotłów jest o ok. 850 tys. mniej. Najszybciej znikają „kopciuchy” na węgiel, których mamy teraz trochę ponad 2 miliony. 

To zauważalna zmiana, która pokazuje, że Polacy zaczęli zwracać uwagę na to, czym ogrzewają domy. Jest to powód do umiarkowanego optymizmu. Szczególnie kiedy weźmie się pod uwagę, że w dużej części mówimy o remontach prowadzonych bez żadnej pomocy państwa. Program „Czyste Powietrze”, który ma w tym pomagać, jest przecież sprawą względnie nową i wciąż nabiera tempa – komentuje Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Prawie 85% Polaków nie wie, do kiedy należy wymienić kotły

Wyniki badania pozwalają na dozę optymizmu, ale jedynie umiarkowaną. Skala problemu, który trzeba rozwiązać, wciąż jest bowiem gigantyczna. W polskich domach nadal kopci około 3 milionów kotłów, które nie spełniają żadnych norm ekologicznych. Jednocześnie bardzo niska jest świadomość istnienia nowych przepisów, które wymuszają ich wymianę. Zaledwie 14% badanych z tych województw, w których obowiązują uchwały antysmogowe, jest w stanie podać poprawną datę określającą do kiedy trzeba pozbyć się „kopciucha”. 

To przede wszystkim wyzwanie dla samorządów wojewódzkich i gminnych, które w wielu województwach bardzo niechętnie i z marnym skutkiem informują o nowych przepisach i karachkomentuje Guła.

Problem z efektywnością energetyczną

Dużym problemem jest także zła sytuacja, kiedy chodzi o ocieplenia polskich domów. Wyniki badań wskazują, że co trzeci budynek jednorodzinny nie posiada w ogóle warstwy izolacyjnej ścian zewnętrznych. A znacząca część z tych ocieplonych ma warstwę cieplną mniejszą niż 8 centymetrów.

To mało, ale wyniki pokazują też, że sytuacja się poprawia, a ludzie chcą to zmienić. Modernizacja ocieplenia jest wysoko na liście ich priorytetów remontowych. 59% właścicieli budynków nieocieplonych deklaruje chęć realizacji inwestycji w zakresie termomodernizacji budynku już w najbliższych latach. Nieco ponad 40% badanych planujących realizację ocieplenia ścian liczy na pozyskanie na ten cel dotacji. 16% osób z tej grupy wskazuje, że posiłkować się będzie pożyczką lub kredytem. Odpowiedzią na te oczekiwania ma być przede wszystkim program „Czyste Powietrze”, który jest na ogół postrzegany jako atrakcyjny dla właścicieli domów. 

Źródło: informacja prasowa

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.