Jak pozyskać dotacje do fotowoltaiki?

Zastanawiasz się nad zainstalowaniem paneli fotowoltaicznych na dachu swojego domu, ale boisz się, że okaże się to zbyt kosztowne i inwestycja przekroczy Twoje możliwości? Są metody, by tak się nie stało. Możesz ubiegać się o pomoc finansową, która sprawi, że obciążenia nie będą tak duże. Sprawdź jak uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki.

Dotacje do fotowoltaiki – korzyści

Dofinansowania do fotowoltaiki to pomoc finansowa dla inwestorów, która zawiera się w różnego rodzaju programach – unijnych, rządowych i samorządowych. Programy te umożliwiają ubieganie się o otrzymanie określonych kwot dotacji, czyli zwykle po prostu środków pieniężnych na cel związany z inwestycją. Działania tego typu nie dotyczą tylko i wyłącznie dziedziny fotowoltaiki. Środki są przyznawane również na wszelkie przedsięwzięcia związane z termomodernizacją, wymianami starych źródeł ciepła itp.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Co dają programy oferujące dofinansowania do fotowoltaiki? Przede wszystkim ułatwiają podjęcie decyzji o budowie instalacji fotowoltaicznej czy zajęciu się termomodernizacją. Jeśli wiesz, że otrzymasz dodatkowe środki na określony cel, to będziesz bardziej skłonny działać w tym kierunku. Dotacje odciążają finansowo, a dodatkowo skracają czas zwrotu z inwestycji. Dzięki nim wynosi on zaledwie kilka lat zamiast dziesięciu czy dwunastu. To istotna różnica i duże oszczędności.

Dofinansowania do paneli fotowoltaicznych – programy i możliwości

Jest kilka głównych programów, które oferują pomoc finansową dla tych, którzy podejmują się projektów termomodernizacyjnych i inwestycji w fotowoltaikę. Część z nich jest ogólnopolska, ale są też programy regionalne. Warto przed rozpoczęciem działań sprawdzić, który z nich w danej sytuacji i przy danym projekcie okaże się najbardziej korzystnym rozwiązaniem. Zobacz, jakie możliwości dofinansowania cieszą się największą popularnością.

Program „Mój Prąd”

To rządowy program skierowany do osób, które chcą zainwestować w fotowoltaikę. Oferuje dofinansowania w kwocie do 5 tysięcy złotych, nie więcej jednak niż równowartość 50% kosztów budowy i montażu instalacji. Istnieje również ograniczenie – programem objęte są tylko mikroinstalacje o mocy od 2 do 10 kWp. Zanim złożysz wniosek o dotację, musisz najpierw przygotować projekt przedsięwzięcia.

Program „Czyste Powietrze”

„Czyste Powietrze” to również inicjatywa rządowa, jednak nieco inaczej niż w przypadku „Mojego Prądu” określony został cel, jakiemu służy program. Ma on bowiem promować poprawę efektywności energetycznej oraz zmierzać do zmniejszania zanieczyszczeń powietrza emitowanych przez gospodarstwa domowe. Ten program uległ w 2020 roku odświeżeniu. Zmieniły się nieco zasady i forma otrzymywania pomocy finansowej. Jednak nadal są one bardzo korzystne, a dodatkowo uproszczone zostały procedury pozyskania dotacji. Maksymalnie można otrzymać dotację w wysokości nawet 37 tysięcy złotych. Kwota dofinansowania zależna jest od rodzaju podejmowanego przedsięwzięcia oraz poziomu dochodu w gospodarstwie domowym. Warto podkreślić, że wymieniona maksymalna suma dotyczy ogólnie przedsięwzięć termomodernizacyjnych, a nie samej fotowoltaiki. Na mikroinstalacje dostępne są dotacje o podobnej wartości, co w programie „Mój Prąd” – 5 tysięcy złotych.

Ulga podatkowa na fotowoltaikę

Nieco inną formą pomocy finansowej jest możliwość odliczenia kosztów instalacji fotowoltaicznej od podatku. To tzw. ulga termomodernizacyjna, dzięki której dużo mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu są wszelkie inwestycje związane z obniżaniem zużycia energii w gospodarstwie domowym oraz podwyższaniem efektywności jej wykorzystania. Od podatku można odliczyć zarówno koszty samej instalacji fotowoltaicznej, jak i jej montażu. Maksymalna kwota jaką można odpisać to 53 tysiące złotych. Korzystanie z ulgi podatkowej można łączyć z innymi programami, ale należy pamiętać, że nie można odliczyć wydatków w tej części, w której zostały one sfinansowane w formie dotacji. Na odpis pełnej kwoty masz maksymalnie 6 lat.

Dotacja warszawska

Na koniec przykład programu regionalnego, który wcale nie jest mniej opłacalny niż projekty rządowe. Chodzi o tzw. dofinansowanie warszawskie, dzięki któremu można otrzymać nawet 15 tysięcy złotych zwrotu kosztów poniesionych na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Warunkiem jest, że kwota dofinansowania nie może przekroczyć 1 500 zł za kWp. Pozytywnym aspektem jest to, że z programu skorzystać mogą nie tylko osoby prywatne, ale również przedsiębiorcy i członkowie wspólnot mieszkaniowych. Obecnie trwa już nabór do dofinansowań inwestycji, których realizacja planowana jest na 2021 rok.

Dofinansowanie na fotowoltaikę – na co zwracać uwagę?

Chcąc otrzymać wsparcie finansowe do budowy swojej instalacji fotowoltaicznej musisz pamiętać o kilku ważnych elementach. Pierwsza i najważniejsza rzecz to to, że warto przeanalizować wszystkie możliwości i wybrać tę najbardziej korzystną z punktu widzenia Twojego projektu. Taką, z której możesz dostać największe środki, która odpowiada Ci terminowo i której warunki spełniasz.

Warunki są bowiem ściśle określone, w swoim przedsięwzięciu musisz w wielu przypadkach wykazać nie tylko samą inwestycję i poniesione koszty, ale również planowane rezultaty, czyli wpływ na zwiększenie efektywności energetycznej. Każdy z programów ma również inne terminy naboru wniosków, zorientuj się zatem, który z nich będzie dla Ciebie optymalny. Czas jest też ważny w innym kontekście – niektóre programy opierają się na zwrocie środków czy ich odliczeniu po już skończonej inwestycji, a inne wymagają złożenia wniosku jeszcze przed zakończeniem budowy.

Niezależnie od tego, który program ostatecznie wybierzesz, na pewno będzie Ci się to opłacać. Instalacja fotowoltaiczna zmieni sposób korzystania z prądu w Twoim domu, a dofinansowanie sprawi, że darmową energią będziesz mógł się cieszyć znacznie szybciej, niż się spodziewałeś.