Kalkulatory elektromobilności – praktyczne narzędzia dla kierowców elektryków

Kalkulatory elektromobilności – praktyczne narzędzia dla kierowców elektryków

W ramach kampanii edukacyjnej elektromobilni.pl uruchomiono nowe narzędzia online. Są to kalkulatory, które pomogą kierowcom obliczyć koszty ładowania na stacjach ogólnodostępnych, porównywarka taryf, oraz profiler ładowarki domowej i mapa zasięgu. 

Narzędzia udostępniono na stronie internetowej kampanii elektromobilni.pl. Są one przeznaczone zarówno dla kierowców pojazdów elektrycznych, jak i zainteresowanych zakupem elektryka. Kalkulatory i porównywarki w przystępny sposób przybliżają techniczne i finansowe aspekty eksploatacji samochodów elektrycznych. 

Kalkulator kosztów ładowania

Jednym z narzędzi, z których mogą skorzystać kierowcy, jest Kalkulator kosztów ładowania. 

Podczas podróży międzymiastowych lub zagranicznych, ale także w ramach codziennej eksploatacji, użytkownicy pojazdów elektrycznych korzystają z ogólnodostępnych stacji ładowania. Kalkulator pozwala w prosty sposób oszacować koszt uzupełniania energii na stacjach wiodących operatorów infrastruktury w Polsce, bez konieczności analizowania aktualnych cenników każdego z osobna. Kalkulator robi to za nich komentuje Jan Wiśniewski z PSPA.

W jednym miejscu można zweryfikować i porównać koszt ładowania konkretnego modelu elektryka na stacjach GreenWay, LOTOS, innogy, ORLEN, PGE Nowa Energia, TAURON, EV+, Go+EAuto czy REVNET. 

elektromobilni grafiki komunikat narzedzia 1

Kalkulator uwzględnia zarówno stan naładowania baterii w samochodzie, jak i typ ładowania (AC lub DC). Kierowca otrzymuje informacje o szacowanym czasie uzupełniania energii do wybranego poziomu naładowania baterii, łącznym koszcie sesji oraz koszcie przejechania 100 km przy wykorzystaniu wybranej taryfy.

Porównywarka taryfowa

Kolejnym narzędziem jest porównywarka taryfowa, która umożliwia porównanie najpopularniejszych taryf (G11, G12, G12W) oferowanych przez dostawców energii elektrycznej w Polsce. Użytkownicy, lub potencjalni posiadacze samochodu elektrycznego mogą szybko i w łatwy sposób obliczyć wysokość rachunku za energię elektryczną dla całego gospodarstwa domowego, uwzględniając jego podstawowe potrzeby, oraz zawarty w nim koszt ładowania pojazdu z domowego gniazdka lub wallboxa

Narzędzie zostało zintegrowane z katalogiem samochodów elektrycznych, dzięki czemu, uwzględniając dane dotyczące pojemności baterii i średniego zasięgu (WLTP), wskazuje dokładne zapotrzebowanie energetyczne danego pojazdu.

Porównywarka taryfowa pozwala również na weryfikację, jak zmieniłby się koszt rachunku przy zmianie taryfy lub miejsca zamieszkania. Zawiera łącznie 42 cenniki operatorów – innogy, Energa, Enea, PGE, Tauron. Dodatkowo, narzędzie zapewnia możliwość porównania zmian wysokości rachunku za energię dla określonego scenariusza zużycia energii, w związku z wejściem w życie nowych taryf dla gospodarstw domowych obowiązujących w 2021 roku.

Profiler ładowarki domowej

Jaką ładowarkę zainstalować w garażu, aby optymalnie wykorzystać możliwości pojazdu elektrycznego? Na to pytanie odpowie kolejne narzędzie kampanii – profiler ładowarki domowej. Dzięki analizie parametrów ładowania każdego samochodu zeroemisyjnego dostępnego na polskim rynku, narzędzie pozwala dobrać do konkretnego modelu najbardziej efektywne cenowo i wydajnościowo urządzenie.

– Wystarczy, że wybierzemy z listy pojazd, który posiadamy lub planujemy nabyć, a profiler wyświetli nam możliwe typy źródeł zasilania: od domowego gniazdka, poprzez gniazdo siłowe, aż po wallbox o różnych mocach. Przy każdej pozycji pojawią się informacje dotyczące prędkości oraz mocy ładowania, a także jego szacowany czas. Na koniec narzędzie wskaże, które rozwiązanie jest optymalne dla danego modelu samochodu tłumaczy Albert Kania, data analyst w PSPA.

Mapa zasięgu

Z jednej generacji na kolejną, samochody elektryczne dysponują coraz pojemniejszymi akumulatorami trakcyjnymi, a zasięgi modeli obecnie dostępnych na rynku nierzadko przekraczają 400 km na jednym ładowaniu. W rezultacie EV pozwalają na komfortową jazdę również na długich trasach. 

elektromobilni grafiki komunikat narzedzia 4

Mapa udostępniona na stronie elektromobilni.pl, wskazuje poglądowo obszar, który znajduje się w zasięgu danego modelu elektrycznego przy określonym poziomie naładowania baterii. Co więcej, narzędzie informuje również o zasięgu pojazdu z uwzględnieniem pełnego naładowania baterii oraz dodatkowego naładowania o kolejne 80%. Mapa wskazuje także lokalizację wszystkich ogólnodostępnych ładowarek AC i DC, znajdujących się w zasięgu pojazdu.

– Wkrótce na stronie elektromobilni.pl pojawią się kolejne kalkulatory, nad którymi obecnie pracujemy, w tym Kalkulator TCO, CO2, kosztów podróży i zakupu samochodu elektrycznego. Równocześnie zachęcamy do zapoznania się z uruchomionymi wcześniej narzędziami, czyli Katalogiem wszystkich dostępnych w Polsce samochodów elektrycznych oraz Mapą stacji ładowaniamówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.

Źródło: informacja prasowa

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.