Kawowa, ekologiczna alternatywa dla ceramiki

Nurt zero-waste wymaga od współczesnych projektantów kreatywności i poszukiwania innowacyjnych rozwiązań. Niemiecki projektant – Julian Lechner nadał fusom po kawie drugie życie, wykorzystując je do stworzenia ekologicznych kubków i filiżanek do kawy. Jest to trwała i przyjazna dla środowiska alternatywa dla surowców ropopochodnych.

Co charakteryzuje projekt kubków i filiżanek z kawy?

Prosty design – “marmurkowa” drewnopodobna powierzchnia, niska waga, zapach kawy, możliwość mycia naczynia w zmywarce oraz brak okresu przydatności do spożycia. Autor projektu połączył zebrane resztki kawy z naturalnymi klejami i cząstkami drewna, uzyskując ciecz, z której w procesie dalszego formowania powstają kubki i filiżanki. Oryginalny pomysł cieszy się popularnością i jest długotrwały. W 2018 roku zdobył laur Red Dot Award: Product Design 2018 w kategorii Best of the Best.

– Mówimy o produkcie, który wielu z nas trzyma w ręku często w formie plastiku. Dzięki przełomowym produktom, takim jak ten ekologiczny kubek do kawy, robimy krok w dobrym kierunku – wyjaśniła ekspert ds. materiałów i powierzchni Katrin de Louw.

Foto: https://www.instagram.com/kaffeeform/