Kazimierza Wielka będzie geotermalna

Budynki użyteczności publicznej, takie jak szkoły czy hale sportowe, w Kazimierzy Wielkiej (woj. świętokrzyskie) będą ogrzewane z wykorzystaniem energii geotermalnej. Inwestycję w odnawialne źródła energii o wartości 12,5 mln zł dofinansuje Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

W ramach projektu zostaną wykonane nowe lub zmodernizowane już istniejące odwierty na terenie Kazimierzy Wielkiej. Dodatkowo wybudowana zostanie infrastruktura przeznaczona do dystrybucji ciepłej wody. Przebudowie ulegną dotychczas istniejące w budynkach kotłownie. Prace obejmą cztery budynki miejskie, na których powstaną instalacje fotowoltaiczne zasilające pompy. – Wytwarzanie ciepła w wielu z tych instytucji odbywało się za pomocą węgla. Cieszymy się, że w powiecie kazimierskim poprawi się powietrze, ale jest to ważne również z uwagi na przyszłość powiatu, która wiąże się z utworzeniem uzdrowiska – powiedziała podczas konferencji prasowej towarzyszącej podpisaniu umowy na dofinansowanie wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik.

Warto wspomnieć, że 4 lata temu na terenie powiatu kazimierskiego wykonano 4 testowe odwierty. Po ich wywierceniu okazało się, że pod powierzchnią ziemi, na głębokości niemal 800 metrów znajdują się najprawdopodobniej największe europejskie pokłady wód termalnych i siarkowych. – To, czym różnią się one od tych, które znajdują się w niedalekim Busku-Zdroju, to fakt, że mają one właściwości termalne. Skład chemiczny jest podobny, jak w Busku, ale ich zasób jest nieporównywalnie większy – poinformował Jan Nowak, starosta kazimierski.

Tymczasem, Kazimierza Wielka skutecznie zdążyła już zawnioskować o nadanie jej przez Ministerstwo Zdrowia statusu uzdrowiska. W związku ze stwierdzeniem pod powierzchnią obecności wód leczniczych władze miasta i powiatu postanowiły zainwestować w budowę odkrytych basenów termalnych. Znajdzie się w nich ta sama woda, która zostanie użyta do ogrzewania budynków. Zamknięcie jej obiegu nastąpi w wyniku wykonania w ziemi odwiertu chłonnego.

Projekt ma być zrealizowany do końca 2020 roku.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Polska firma wyprodukuje perowskitowe moduły fotowoltaiczne jeszcze w tym roku!

Przedstawiciele Saule Technologies poinformowali ostatnio, że zamierzają uruchomić pilotażową linię do produkcji perowskitowych modułów fotowoltaicznych. Zgodnie z założeniami w ciągu roku we Wrocławiu powstaną moduły o łącznej powierzchni 40 tys. m², przy czym rozmiar pojedynczego modułu wynosi 1 m².

Sosnowiec stawia na butelkomaty oraz wycofuje się z plastiku

Sosnowiec zainwestował w pięć automatów do recyklingu butelek PET oraz puszek aluminiowych. Stanęły one w różnych częściach miasta. Mieszkańcy wrzucając do nich butelki i puszki, współfinansują sosnowiecki sport – koszykówkę, hokej czy piłkę nożną. Każda oddana butelka to 10 groszy na ten cel. Jak się okazuje, do butelkomatów trafiło już około 50 tys. opakowań. Uzbierało się więc już około 5 tys. złotych.