Wiadomości OZE Kazimierza Wielka będzie geotermalna 11 kwietnia 2019 Wiadomości OZE Kazimierza Wielka będzie geotermalna 11 kwietnia 2019 Przeczytaj także OZE 100 GWh magazynów energii od NatPower i Tesli. Europa zyska infrastrukturę BESS wartą miliardy Wielkoskalowe systemy magazynowania energii (BESS) stają się krytyczną częścią europejskiej sieci przesyłowej. Partnerstwo zawarte pomiędzy deweloperem projektów energetycznych a gigantem technologicznym z branży elektromobilności pozwala osiągnąć nową skalę operacyjną w tym sektorze. Podpisana umowa zakłada budowę magazynów o pojemności 25 GWh, z perspektywą rozszerzenia do ponad 100 GWh. Pozwoli to na unowocześnienie sieci oraz ograniczenie strat wynikających z braku elastyczności zeroemisyjnych źródeł energii. OZE Fałszywe kontrole fotowoltaiki. URE ostrzega prosumentów przed oszustami Urząd Regulacji Energetyki (URE) ponownie wydał ostrzeżenie dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych przed osobami podszywającymi się pod kontrolerów. Oszuści, podając się za pracowników urzędu lub nieistniejących agencji, próbują wyłudzić dane osobowe lub uzyskać nieuprawniony wstęp na teren prywatnych posesji. Budynki użyteczności publicznej, takie jak szkoły czy hale sportowe, w Kazimierzy Wielkiej (woj. świętokrzyskie) będą ogrzewane z wykorzystaniem energii geotermalnej. Inwestycję w odnawialne źródła energii o wartości 12,5 mln zł dofinansuje Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Reklama W ramach projektu zostaną wykonane nowe lub zmodernizowane już istniejące odwierty na terenie Kazimierzy Wielkiej. Dodatkowo wybudowana zostanie infrastruktura przeznaczona do dystrybucji ciepłej wody. Przebudowie ulegną dotychczas istniejące w budynkach kotłownie. Prace obejmą cztery budynki miejskie, na których powstaną instalacje fotowoltaiczne zasilające pompy. – Wytwarzanie ciepła w wielu z tych instytucji odbywało się za pomocą węgla. Cieszymy się, że w powiecie kazimierskim poprawi się powietrze, ale jest to ważne również z uwagi na przyszłość powiatu, która wiąże się z utworzeniem uzdrowiska – powiedziała podczas konferencji prasowej towarzyszącej podpisaniu umowy na dofinansowanie wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik. Warto wspomnieć, że 4 lata temu na terenie powiatu kazimierskiego wykonano 4 testowe odwierty. Po ich wywierceniu okazało się, że pod powierzchnią ziemi, na głębokości niemal 800 metrów znajdują się najprawdopodobniej największe europejskie pokłady wód termalnych i siarkowych. – To, czym różnią się one od tych, które znajdują się w niedalekim Busku-Zdroju, to fakt, że mają one właściwości termalne. Skład chemiczny jest podobny, jak w Busku, ale ich zasób jest nieporównywalnie większy – poinformował Jan Nowak, starosta kazimierski. Tymczasem, Kazimierza Wielka skutecznie zdążyła już zawnioskować o nadanie jej przez Ministerstwo Zdrowia statusu uzdrowiska. W związku ze stwierdzeniem pod powierzchnią obecności wód leczniczych władze miasta i powiatu postanowiły zainwestować w budowę odkrytych basenów termalnych. Znajdzie się w nich ta sama woda, która zostanie użyta do ogrzewania budynków. Zamknięcie jej obiegu nastąpi w wyniku wykonania w ziemi odwiertu chłonnego. Projekt ma być zrealizowany do końca 2020 roku. Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.