Klęski żywiołowe w zachodniej Europie. Jaki mają związek z ociepleniem klimatu?

W wyniku powodzi, które nawiedziły w ciągu tygodnia kontynent, zginęło ponad 180 osób. A setki wciąż się nie odnalazły. Ekstremalne zjawiska pogodowe mają związek z emisją gazów cieplarnianych do atmosfery i w związku z tym tragicznymi w skutkach  zmianami klimatu. Kto ponosi za to odpowiedzialność?

[Aktualizacja 19.07.2021]

Niemiecka klęska

Rekordowe opady deszczu w Europie Zachodniej spowodowały wyciek gigantycznych ilości wody z koryt, powodując rozległe zniszczenia. Wylała się między innymi rzeka Ahr, będąca dopływem Renu. Wiele wiosek ze starymi ceglanymi i drewnianymi domami nie wytrzymywało nagłego napływu wody. Budynki obróciły się w gruz.

Gubernator Nadrenii-Palatynatu Malu Dreyer powiedział, że nigdy wcześniej nie widział na własne oczy takiej katastrofy. Kanclerz Angela Merkel, przebywająca w Waszyngtonie na spotkaniu z prezydentem USA, przekazała w oświadczeniu, że skala katastrof na terenie Niemiec zszokowała ją. 

To właśnie kraje związkowe Nadrenia-Palatynat i Nadrenia Północna-Westfalia najbardziej ucierpiały z powodu powodzi. Setki służb pomagają pokrzywdzonym, próbując uratować nie dobytek, a ludzkie życie. Przez powodzie mieszkańcy byli odłączeni od Internetu. Nawet numer 112 był nieosiągalny. W Niemczech potwierdzono śmierć 155 osób, a w Belgii 27.

Rower podtopiony, Niemcy

Europa zalana

Podobne przypadki gwałtownych powodzi odnotowano w bieżącym tygodniu również w Belgii, Holandii, Francji i Szwajcarii. W niektórych częściach Londynu w ciągu jednego dnia spadło tyle deszczu, ile niekiedy odnotowuje się w ciągu miesiąca. Tutaj też mieszkańcy doświadczyli powodzi. Ale te ekstremalne zjawiska nie dzieją się tylko w Europie. Ponadto, tydzień temu fala powodzi nawiedziła stolicę USA. Burza Elsa zalała tunel metra i autostrady w całym stanie Nowy Jork. 

Zmiana klimatu i ekstremalne warunki

Eksperci ds. klimatu ze zmartwieniem obserwują co dzieje się w Europie i Ameryce. W niektórych częściach kontynentów występują zmienne wzorce pogodowe i rekordowe temperatury w nocy. Klimatolodzy coraz bardziej martwią się o stan pogody w nadchodzących latach.

Naukowcy sugerują również, że temperatury rosną w szybszym tempie powyżej równika, co oznacza, że ​​kraje na półkuli północnej, takie jak Ameryka i Wielka Brytania, prawdopodobnie doświadczą bardziej znaczących zmian.

Prawdopodobieństwo występowania powodzi znacznie wzrasta z powodu ekstremalnych zjawisk pogodowych, jakie wywołują zmiany klimatyczne. Wpływają na to również zmiany w geografii terenu, które również odgrywają rolę, gdzieniegdzie nasilając skalę katastrof.

Sami zniszczyliśmy barierę ochronną

To nie naturalne cykle natury wywołują katastrofalne skutki. W dużej mierze to konsekwencja działania człowieka. Prócz emisji z przemysłu i codziennego życia, zlikwidowaliśmy też roślinność i inne naturalne bariery lądowe, które mogłyby zapobiec lub zatrzymać powodzie. Niecodzienne wzorce pogodowe są wynikiem nadmiernego eksploatowania przyrody i ingerowania w jej naturalne procesy. 

Wyższe temperatury oznaczają też większe i częstsze opady. Ameryka przeżywa najgorętszy czerwiec w historii. W wyniku tej fali upałów i wyższych temperatur powietrza i wody, zwiększa się parowanie, a wraz z nim następują bardziej obfite, częstsze i intensywniejsze opady. 

źródło: euronews.com